Az évtizedek során több mint száz autót halmozott fel provence-i birtokán, és csak halála után derült ki, amikor árverésre bocsátották a gyűjteményt, hogy milyen kincset érő különlegességek rohadtak a fák között.
Gérard Gombert az egyik legnagyobb európai autógyűjtőnek számított, mégis alig ismerték. Provence-i birtokán több száz autót, motorkerékpárt és alkatrészt halmozott fel, amelyek az évtizedek alatt teljesen lepusztultak, és csak a halála után derült ki, milyen sokat is ért a gyűjtemény.
Gombert apjával közösen autójavító műhelyt vezetett, ahol főleg francia versenyautókat szereltek, de apja halála után, a kilencvenes évek végétől kezdve teljesen elhanyagolta a gyűjteményt. Diogenész-szindrómában szenvedett, ez az időseket sújtó kóros önelhanyagolás, aminek következtében teljesen magára hagyta az autókat. Két éve egy otthonba költöztették, idén áprilisban hunyt el, és akkor derült ki, hogy milyen értékes autókat halmozott fel, amikor árverésre bocsátva felmérték a gyűjteményét. A francia Osenat aukciós ház összesen 291 tételt hirdetett meg, közte rengeteg autó és motorkerékpár roncsával, alkatrészekkel és egyéb kacatokkal, a novemberi dél-franciaországi árverésen pedig közel kétmillió euró folyt be.
Már a gyűjteményről készült képsorozat is lenyűgöző, ahogyan pusztulásuk közben mutatja be az autókat, de igazi ritkaságokat is találni a típusok között. Mutatunk néhány érdekességet.
Renault R12 Gordini
De hiszen ez egy Dacia! Nem egészen, hanem az alapját adó Renault R12, annak is a sportváltozata. A Gordini kiadás 1970-ben mutatkozott be, ez pedig egy versenyzésre átalakított példány, aminek időközben lelopták a rendszámtábláit, de így is 6250 eurót ért a vevőjének.
Alfa Romeo Montreal
Marcello Gandini álmodta meg ezt a fantasztikus formát, amelyet az 1976-os montreali világkiállításon mutattak be, innen kapta a nevét. 1978 óta a gyűjtő tulajdonában volt, végül a remélt 20 ezer euró helyett csak 15 ezret fizettek érte.
Citroen C4 Torpedo
A gyűjtemény egyik legrégebbi darabja a C4 Torpedo, amit 1928-ban mutattak be a párizsi autószalonon. Ez a példány 1932-ből való, Gombert apja több versenyen is indult vele, többek között az 1976-os Párizs-Cannes futamon. 18 750 eurót fizettek érte.
Alpine A106
Jean Rédélé, az Alpine márka alapítójának első autója, amit a Renault 4CV alapjára tervezett, műanyag karosszériával. 1955 és 1959 között csak 400 példány készült belőle, és romos állapota miatt csak ezer eurót reméltek érte, végül 18 750-ért kelt el.
Alpine A108/A110 Cabriolet
Rédélé nem volt elégedett az A106-ossal, ezért megkérte Giovanni Michelottit, hogy tervezzen kabrió karosszériát a sportkocsihoz. 1957-ben mutatták be a párizsi szalonon, és összesen 20 darab létezik belőle, amiből kettő Gombert gyűjteményében volt. 48 750 euróért ment el.
AC Bristol
Az 1958-ban készült brit sportkocsi első tulajdonosa Francoise Sagan írónő volt, majd több adásvétel után a hetvenes évek elején került a gyűjteménybe. A Cobra mintájára a Bristol is műanyag karosszériát kapott, a motorja még eredeti. A remélt ár háromszorosáért, 150 ezer euróért vitték el.
Lamborghini Miura
Micsoda, egy Miura az erdőben? Igen, ez a gyűjtemény egyik legérdekesebb darabja, és nem véletlen, hogy hátulról fotózták, ugyanis csak a hátulja van meg. Igaz, benne a 3,9 literes V12-es maradványaival. Valóságos verseny alakult ki a licitálók közt, végül 150 ezer euróért vitték el.
Alpine A210
1967 és 1969 között háromszor indult a Le Mans-i futamon, és annak ellenére, hogy a világon összesen fennmaradt 8 példány közül ez az egyetlen, amely nem járóképes, mégis ez volt a gyűjtemény legdrágábban elkelt darabja. 872 800 eurót fizettek érte!
Ha tovább nézegetnéd a melankolikus képeket, íme még néhány autó Gerard Gombert gyűjteményéből, ami új gazdára talált: