A netes kalkulátorokat felejtsük el, helyette vegyünk saját szondát, de a legokosabb, ha egyáltalán nem vezetünk, ha alkoholt ittunk. Sem húsvétkor, sem máskor.

Erőteljes kampány indult az ittas vezetés ellen Wrong side of the road címmel: online, interaktív módon szólítja meg a közönséget, méghozzá valós személyek megtörtént eseteivel. Az egyik filmen például

egy szerencsés kimenetelű, de így is brutális baleset okozója beszélt, aki nekihajtott egy mikrobusz hátuljának úgy, hogy annak hátsó tengelye leszakadt. Amikor kinyitotta a mikrobusz ajtaját, két, alig tizenéves lányt talált a hátsó ülésen, szerencsére életben, de sokkos állapotban.

Még ez a videó is drámai erővel hatott a filmet néző közönségre, holott az eset minden szereplője megúszta a történteket. Nehéz elképzelni őszintébb bemutatását az ittas vezetésnek, mint közvetlenül hallani-látni a balesetet okozókat.

Baleset Magyarországon (Illusztráció, fotó: Mihádák Zoltán/MTI)

Magyarországon évente mintegy 1200 baleset történik ittas vezetés miatt, ami az összes baleset 8-9 százaléka. Ehhez képest tavaly húsvétkor nem ellenőrizték célzottan az autósokat, mert a rendőrség úgy gondolta, az előző években olyan sokszor felhívta a figyelmet ennek veszélyeire, hogy már mindenki tudja: alkohol és vezetés összeegyeztethetetlen.

„Azt gondoltuk, a társadalom elég felnőtt ehhez, de nem lett igazunk” – jegyezte meg Óberling József, az ORFK közlekedésrendészeti főosztályvezetője, aki Angliát nevezte meg jó példának, ahol virágzik a pubkultúra, de az ittas vezetés ma már nem elfogadott. Vagy ahogy egyetlen mondattal összefoglalta a helyzetet,

„aki ittasan autóba ül, az orosz rulettet játszik.”

A fentiek miatt most húsvétkor, vasárnap 20 órától hétfő 20 óráig szigorú ellenőrzéseket tartanak országszerte, de messze nem maga az ellenőrzés a lényeg.

A kampányindító rendezvényen külön rákérdeztünk az online kalkulátorok használatára, ám Óberling József kijózanító választ adott: „Kamu. Aki foglalkozott anyagcsere-folyamatokkal, tudja, hogy az alkohol még egyazon embernél is eltérő élettani hatásokat vált ki helyzettől függően, tehát nem mindegy, mennyire vagyunk fáradtak, mit és mennyit ettünk, hidratáltunk-e, mert ezek a folyamatok kölcsönhatásban állnak egymással.

Ezeknél az áltudományos kalkulátoroknál sokkal jobb beszerezni egy kereskedelmi forgalomban kapható szondát, mert ezek már elég megbízhatóak, pontosak.”

A mostani kampány azért is jó, mert online, azaz szélesebb kört szólíthat meg, mint a tavalyi – jegyezte meg Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója, aki úgy látja, a Wrong side of the road filmjei annyira erősek, hogy megérné akár iskolákban is oktatni őket, ezenkívül támogatják a tudatos, kulturált alkoholfogyasztást.

Talán éppen ez utóbbi volna a lényeg, ugyanis Nagy Andrással a rendezvény után arról beszélgettünk, hogy a hasonló kampányok eredményét rendkívül nehéz mérni, és most nem a honlap látogatóinak számára meg az egyes videóknál eltöltött időre gondolunk, hanem az ittas vezetés elfogadottságának (vagy inkább elutasításának) változására, ami lényegében egy nehézkes, évtizedes munkával beérő társadalmi változás.

Inkább a filmet nézzük meg

A digitális kampányt a Diageo, a világ vezető alkoholos italgyártó és forgalmazó vállalata és az UNITAR (az ENSZ Képzési és Kutatási Intézete) indította közösen.

„Alkohol hatása alatt hibás döntéseket hozunk, de ezeknek a döntéseknek nemcsak az ittas vezetőre magára, hanem a körülötte élőkre is hatása van” – hívta fel a figyelmet Pais Mónika, a Diageo Zrt. vezérigazgatója, aki szeretné elérni, hogy a programmal találkozók beleképzeljék magukat egy hasonló helyzetbe, hogy aztán ők már ne kövessék el ezeket a hibákat. Azt is elárulta, hogy a fiatalkori társaságában van, akinek rányomta a bélyegét az életére ittas vezetés miatti baleset, ezért azt mondja:

„inkább nézzék meg a filmet, mint hogy bármi hasonló történjen velük.”

A mindössze öt-tíz perces odafigyelést igénylő Wrong Side of the Road programban te magad irányíthatod a történet menetét, úgy, hogy bizonyos időközönként kiválasztod a feltenni kívánt kérdést. Az ittas vezetőknek olyan kérdéseket is feltehetsz, amelyeket szemtől szemben aligha kérdeznél meg egy idegentől, ha meg mégis, nem biztos, hogy nyersen és őszintén válaszolnának.

A négy nem szabálya

1. Nem vezetek ittasan!

2. Nem ülök be olyan személy autójába, akiről tudom, hogy a járművezetés megkezdése előtt szeszes italt fogyasztott, illetve megpróbálom megakadályozni, hogy a járművel elinduljon, és felhívom a figyelmét az ittas járművezetés baleseti kockázatára!

3. Nem engedem át a jármű vezetését olyan személynek, akiről tudom, hogy szeszes italt fogyasztott!

4. Nem kínálom szeszes itallal barátomat, ismerősömet, ha tudom, hogy még járművet fog vezetni!”

(Borítókép: Ian Valerio/Unsplash)

Végül egy kevésbé sokkoló, de azért elrettentő videó ittas vezetés témakörben:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ráhúzta egy taxis a kormányt egy bringásra az Alagút bejáratánál, aztán a kijáratnál kiszállt és elé állt

Ezt a Ferrarit igazán megcsúfították, hogy extrém körülmények között is lehessen versenyezni vele

Gyorsabb lett, mégis kevesebbet fogyaszt – kipróbáltuk a megújult Lexus UX-et

További cikkeink a témában