Nyilván nem mi leszünk az elsők, akik felhívják a figyelmedet egy érdekes jelenségre az autóiparban: az egyterűek a 2000-es évekbeli szárnyalás után varázsütésre kimúltak. Feltűnés nélkül végezték ki a Mazda5-öt, mintha egy perce sem létezett volna. De nem is tűnik fel a hiánya, mert jött a CX5 és huss.
De mégis mit tehetett volna a Renault az egyterűek királyával, az Espace-szal? Hülyék lettek volna a süllyesztőbe küldeni, gombhoz varrták a kabátot. Az új trend az SUV, így szépen átcsomagolták terepjárós, pontosabban crossover köntösbe a hatalmas testet. Virtuális pacsinkat küldjük a Renault formatervezőinek. Ez az Espace azt üzeni a világnak, bátor formatervvel lehet igazán vonzó karakterű autókat készíteni.
Ha tüzetesen megnézed, és az előző generációval próbálod összemérni az arányait, döbbenetes felismerésnek kéne megtörténnie.
Mintha ugyanabból a hasábból faragták volna őket, de az új hasmagasságát megemelték, keskenyebbek az oldalsó ablakok, nagyobbak a kerekek és a kerékjárati ívek.
Ettől jön át a crossover hatás, míg az elődre csak az unalmas egyterű plecsnit sütötted rá.
Vannak előnyös oldalai, ha egy autó tágas, nagy a csomagtere, és elfér benne minden kölyök, vagyis jó lesz az asszonynak. De magad sosem vágynál rá. Ellenben egy dögös crossover már neked sem ciki, ezzel megérkezve a teniszpályára biztosan nem terelnek illedelmesen a buszos parkoló felé.
Ha crossover, akkor összkerékhajtású, vágod rá magabiztosan, és erre utal a 4Control felirat is, amit bizonyára kiszúrtál. Ki kell ábrándítanunk, ebből a Renault-ból sem készül összkerekes verzió, mert miért is készülne? Ahol az elsőkerék-hajtással nem megy el, oda magad sem mennél. Az csak hiú ábránd, hogy egy elektronikusan vezérelt 4x4 minden csodát megold. Többet érsz hólánccal és jó téli gumikkal.
Már csak a 4Control magyarázatával vagyunk adósok. Egyszerű lesz: a négykerék-kormányzásra utal. Kisebb sebességnél a hátsó kerekek ellentétes irányba fordulnak, de semmi pánik, ettől nem fog az autó össze-vissza kanyarodni. Egyszerűen csak kisebb a fordulókör, ezzel a 4,8 méter hosszú batárral akkora helyen tudsz megfordulni, mint egy hetes Golffal. Nagyobb sebességnél is van szerepe a hátsókerék-kormányzásnak: ilyenkor az elsőkkel azonos irányba fordulva javítják az autó stabilitását. És mit veszel észre ebből, miközben hasítasz előre? Az égegyadta világon semmit.
Neked marad a színtiszta élvezet, amit ebben a komfortra hangolt környezetben minden oldalról igyekeztek alád tolni. A szó, amit a belsőt elnézve a szádban morzsolsz: prémium. Divatos érintőképernyőn keresztül változtathatod a hangulatfényt, a futómű keménységét. Vannak közvetlen kapcsolók az érintőképernyő környékén, hogy gyorsabb legyen például a rádió hangerőállítása, de ennél már csak az lenne szebb, ha forgókapcsolóval tehetnénk meg mindezt.
És mindezek mellett minden más szinten olyan könnyen épül köréd az Espace, mintha a bőröddel együtt nőtt volna rád. Kényelmesek az ülések, a futómű és az úthibák lelkesen kacsintanak össze, kettejük erőpróbája hozzád nem jut el. Lehet élvezni, ahogy telnek a kilométerek gondtalanul. Ebben a 200 lóerős benzinmotor úgy van jelen, hogy szinte észre sem venni. Ezt úgy kell érteni, hogy a sebességrekordokat nem a Renault crossoverével fogod megdönteni, az 1,6-os motor (bizony, nem elírás, ekkor méretből hozták ki a 200 lóerőt) pont elég, nem sok, de nem is kevés. És ezzel a 11 literes fogyasztás sem rossz, aki ilyen méretű autóval kevesebbet is tud, az nem tud, csak beszél róla.
Az a legjobb, hogy az Espace még akkor is gondol rád, amikor már kiszálltál belőle. Érzékeli, hogy távolodsz, és maga zárja be az ajtókat (ha zsebedben a kulcs). Ez a fajta gondosság az, ami a legjobban leírja, milyen szépen szolgálja ki az életedet a jól megtervezettsége.