A konnektoros hibrid változat tágas, kényelmes, villannyal is messzire tud menni, amire pedig egyáltalán nem számítottunk: ha beindul, tök jól szól a benzinmotor!

Van picit hibrid, nagyon hibrid és konnektoros hibrid is az új Kugából. Mi elsőre rögtön a leghibridebbet hoztuk el tesztre, és a kocsi annyira jól szerepelt, hogy már nincs is szükség a többit kipróbálni ahhoz, hogy tudjam, melyik a legjobb mind közül.

Dizájn

Az első generációs Kuga szép volt, de kicsi. A második jóval nagyobb volt, de nem különösebben szép. És most itt a legújabb, a harmadik generáció, ami még nagyobb lett: 4,4 centivel szélesebb, 8,9 centivel hosszabb de hat milliméterrel alacsonyabb. És szebb is?

Partnerünk a meggyőző megjelenésben a Kärcher

A rovat elkötelezett partnere a szépen csillogó autók és a lehengerlő megjelenés nagykövete, a Kärcher!

Nehéz eldönteni. Az aktuális Focuséra emlékeztető lapos-széles rájapofa és a furcsán gyűrődő ráncokba torlódó küszöb nem igazán szerencsés, viszont a kupés sziluett és az erőteljes, masszív far nagyon jól sikerült. A részletek tisztességesen kidolgozottak, ugyanakkor mégsincs semmi, ami úgy igazán megragadna az ember fejében a formából. Maradjunk annyiban, hogy egyáltalán nem kellemetlen, ahogy kinéz, ebben a gyöngyházfehérben pedig még elegáns és kellően feltűnő is az autó.

Méretek: 4629x1883x1680 mm
0-100 km/h: 9,2 s Végsebesség: 201 km/h

Utastér

A kabinban legalább ilyen tanácstalanul fordultam körbe: tetszik ez vagy sem? A Vignale kivitel dacára nem érződött prémiumnak a berendezés, de ez pont így volt már a korábbi Kugában is. A mélypontot az ajtóbelsők jelentik: a nyomott gyémántminta a fullműanyag burkolólapon inkább szomorú, mint elegáns, a könyöklő a egyenes varrású picike bőrrel nem tudja ellensúlyozni a sivárságát. De a vizualitáson túli komfort, az ergonómia csaknem teljesen rendben van. Az ülések furán kicsik, de kényelmesek, ráadásul a csúcskivitelben nem bőrszerű a kárpit, hanem valódi bőr, aminek a tapintása, az illata is igazán lelkesítő (ha valaki nem vegán).

A műszerfal elrendezése logikus, a különálló klímakonzolnak nagyon tud örülni, aki már botorkált a menüben mindenféle fűtési beállítási lehetőségek után kutatva Peugeot-kban, Toyotákban. Az érintőképernyő kicsit túl magasan és valahogy  túl közel van az optimálishoz képest, de azért megszokható, a menü logikája hamar átlátható. A műszeregység információit már nehezebb feldolgozni, de ha van HUD a kocsiban, ezzel a kijelzővel nem is kell foglalkozni, elég a szélvédő mögötti plexilapra kivetített néhány infóra rápillantani néha.

Széles a kabin, a térérzet kiváló
A HUD informatív, fényereje jó, de lehetne magasabban a vetített kép

A Kuga belsőépítészei a tömör, terepkupés külső megjelenés dacára kiváló térérzetet keltő, szellős, világos utasteret alkottak. A műszerfal, az övvonal belülről nézve alacsonyan húzódik, nagyok az ablakok, az opciós, óriási kettős üvegtető pedig végképp kinyitja a teret. Nincs odabent semmi tankszerűség, bezártság, SUV-os bunkerérzet, a Kuga hangulata inkább egyterűs mint szabadidőautós.

A tologatható hátsó ülések és a hatalmas, jól pakolható csomagtartó jól passzol ehhez az alaphangulathoz, ahogy a hátsó ülésfűtés és a nagy hátsó szellőzőrostélyok, a széles, a gyerekeket egymástól kellő távolságban tartó lehajtható könyöklő is. A Kuga nem divatautó, hanem egy élhető, jól belakható, szerethető családi szekér. Épp ezért nem is értem, miért nincs belőle hétüléses kivitel, pedig nincs, és a Ford nem is tervezi a közeljövőben, hogy lenne.

Váltókar helyett váltótárcsa

Technika

A Kuga lehetetlenül sokféle hajtáslánccal érkezik. Ez a mienk, a fehér egy Plug-In Hybrid, 2,5 literes, négyhengeres, Atkinson ciklusú (kis fordulatszám-tartmányban, de ott nagyon hatékony) szívó benzinmotorral és a vele egy tömbbe épített, az első kerekeket hajtó elektromos motorokkal, fokozatmentes, bolygóműves erőátvitellel. Szóval pont olyan, mint egy plug-in Prius. Az elektromos motor a csomagtér padlója alatti, 14,4 kWh-s lítium-akkuval önállóan is képes egész dinamikusan mozgatni a kocsit. WLTP-szabvány szerint tisztán elektromos üzemben 56 kilométert tud megtenni a kocsi, de ez városi-elővárosi üzemben, autópályázás nélkül még több is lehet! A plug-in hibrid Kuga rendszerteljesítménye 225 lóerő, ebből 108 lóerőt ad a villanymotor.

Az EcoBlue Hybrid a 150 lóerős, kétliteres dízelmotor némileg villamosított, mild hibrid változata. A 48 voltos rendszert egy lítium-ion pufferakkumulátor szolgálja ki. A Hybrid (ami majd egy kicsit később lesz rendelhető) full hibrid hajtáslánca tulajdonképpen ugyanaz, mint a plug-in, de sokkal kisebb az akkuja, kívülről nem is tölthető, a rendszerteljesítmény pedig csak 200 lóerő. És ott vannak még a nem-hibridek: a másfél literes, háromhengeres, de nyugis, egyenletes haladásnál csak két hengert használó EcoBoost benzinmotorral (150 lóerő) és hatfokozatú kézi váltóval vagy a kétliteres EcoBlue dízellel (190 lóerő) és nyolcgangos automatával.

A bőr valódi, az ülés furán kicsinek hat, de nem kényelmetlen
Az ülések külön tologathatók

A futómű elöl MacPherson, hátul segédkerethez kapcsolt független, többlengőkaros. A kocsi egyelőre csak elsőkerék-hajtással rendelhető, de a későbbiekben jön a 4WD változat is.

A vezetéstámogató rendszerek köre a Fordtól megszokott módon igen széles. Az új Kuga minden szokásos ütközés-elkerülő, irány- és sebességtartó, előre-hátra figyelő rendszert megkapott. Különlegessége az adott útra érvényes sebességhatárt automatikusan átvenni képes tempomat, amit úgy is lehet programozni, hogy azért egy leheletnyit rugalmasan kezelje a sebességkorlátozásokat, szóval egészen életszerű, hogy akár a hektikusan táblázott magyar valóságban is használni lehessen.

Az élet a Kugával

A kocsi annyira nagy, komfortos és lakályos, hogy igazán meglepett, mennyire jó vezetni. Persze nem várhatjuk tőle a lenyűgözően virgonc kistesó, a Puma fürgeségét és villámgyors kormányreakcióját, de azért a több mint 18 mázsás konnektoros hibrid Kuga is élénken mozog, pontosan kanyarodik és megbízhatóan lassít. A városi manőverezgetést, parkolást kamerák segítik, ami praktikus, de a kocsi még így is iszonyú széles. Behajtott tükrökkel is két méter, alig fért be a garázskapunkon otthon - erre figyelni kell.

Maximum 3,7 kW-tal tölthető az akku, egy töltés legalább 4 óra

Egy ilyen komplikált és méretes kocsitól kifejezetten meglepő, milyen készséggel ugrik a gázadásra, milyen  jól érezhetően, határozottan kezdi meg a gyorsulásokat. Ez biztos, hogy az erős villanymotor érdeme, de a hang már a benzinmotoré. Érces eréllyel röffen életre, terhelésre mély, izgalmas, erőteljes választ ad és fordulaton se bőg kellemetlenül. Bár a benzin a napi használatban alig fogy, a néha megszólaló benzinmotor mégis olyan büszkén brummog, mintha ő állítaná elő az összes lóerőt. (Ami persze így is van, ha nem töltögetünk rá az akkura.)

Az utastéri komfort jó, a hibrid Kuga hosszú utakon is pihentető, nyugis élményt tud adni. A B&O hifi átlagon felüli minőséget nyújt a kategóriában, a klimatizálás csendes és hatásos. És van pár apróság, aminek mindig meg lehet örülni: a tanksapkamentes benzintöltőnyílás, az ajtók éleit védő mechanikus Ford-találmány, az alárúgós csomagtér-nyitás, a BMW-től ellesett, kétszeri húzásra a reteszelést is oldó motorháztető-nyitás.

A BMW-khez hasonlóan két húzás oldja a reteszelést, kényelmes kinyitni a motorháztetőt
Pálcás motorháztető-kitámasztás: ez viszont már nem kényelmes és nem is prémium

Érdekes, mondhatni merész döntés a Fordtól, hogy semmiféle kézi belenyúlkálást nem enged az erőátvitelbe. Van villanyautó, ahol a kormány mögötti kamu váltófülekkel a visszatöltés mértéke, a kvázi-motorfék álllítható, van fokozatmentes váltós autó, ahol előre beállított ál-fokozatokkal próbálnak klasszikus váltási élményt adni a sofőrnek, de a Ford nem ment bele ilyen játékokba. A váltótárcsán az előre-hátra-sehova állások mellett van egy L gomb, ami növelt nyomatékot produkál vontatás esetére (a hibrid Kugával 3,5 tonnás fékezett utánfutó is vontatható!), de ennyi.

Üzemmódok persze vannak, lehet utcaiból terep, sport meg ilyesmi állásokba kapcsolgatni a kocsit. Egy ennyire automatikusan vezérelt hajtásláncnál ennek se sok értelme van - de legalább van mivel játszani a PlayStation-generációknak.

A Ford szerencsére nem akar mindent a menüből megoldani, külön konzolról vezérelhető a teljes fűtés-hűtésszellőzés

Az erős ülésfűtés, kormányfűtés és az autóiparba a Ford által bevezetett szélvédőfűtés remek dolog hideg reggeleken, a programozható elektromos előklimatizálás, ami minden elektromos autó sajátja, pláne, de persze ezekre számítottam is. Arra már nem, hogy a Kuga PHEV még konkrétan fagyos hajnalon sem indítja be feleslegesen a benzinmotort. Amíg tart az energia az akkuban, megoldja villannyal a fűtést is, a lényeg, hogy spóroljunk a benzinnel.

Ez a spórolás aztán olyan magasságokba hágott, hogy szégyenszemre valami három liter benzint bírtam beletölteni a tankba száz kilométer után. Hát persze, hiszen az 50 kilométeres hatótáv egész jó dinamika mellett még úgy is megvolt, hogy néhány kilométer erejéig autópályán is jártam. A benzinfogyasztás egy ilyen kocsinál abszolút felhasználói szokások függvénye, ha mindig villannyal megyünk, nulla, ha mindig benzinnel, valahol 6-7 liter körül várható.

A Vignale-hűtőmaszk a Kugának is jól áll

A Ford Kuga induló ára a másfél literes benzinmotorral 8,8 millió forint, ami reálisnak, átlagosnak mondható ebben a méretben, kategóriában. A konnektoros hibrid Titanium kivitelben 12,5, Vignale felszereltségben 14,27 millió forint, ami a kocsi méretéhez, képességeihez képest, a nagyon barátságos fogyasztás és a zöld rendszám örömei mellett igazán nem eltúlzott. Az új Ford Kuga teljes ár- és felszereltségi listája ide kattintva érhető el.

Egy egyedinek tűnő, önálló spanyol bika – Cupra Ateca-teszt

A Cupra lényege, hogy a sima Seat kapott egy szigorú logót, néhány sportosabb dizájnt meg egy 300 lovas motort.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Érzelmes interjút adott Verstappen a negyedik világbajnoki címe után

További cikkeink a témában