Meg kell tanulnunk elviselni a kánikulát, mert ennél csak rosszabb lesz.

Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató, a Közép-európai Egyetem éghajlati és fenntartható energiapolitikai kutatóközpontjának vezetője Facebook-posztban vette végig, mit tehetünk rövid és hosszabb távon a hőséghullámok ellen.

Írását azzal kezdi, hogy a hosszan tartó hőség komoly veszélyt jelent az egészségre, akár az életünkre is, hiszen

„36°C-on üzemelünk, és folyamatosan hőt kell tudnunk leadni ahhoz, hogy az életfunkcióink működjenek”,

vagyis kívül hidegebbnek kell lennie, mint amilyenek belül vagyunk. A légkondicionáló egyszerű megoldásnak tűnik, ám a klímakutató szerint minél kevesebbet kellene használni, „hisz csak fűtjük vele a kinti környezetünket, és a kibocsájtásokkal tovább fűtjük az éghajlatot”.

Megolvadt útjelző oszlop a szárazság és a meleg időjárás miatt leégett területen Tiszafüred-Kócsújfalu határában 2022. július 22-én. Július 20-án a Hortobágyi Nemzeti Park területén mintegy kétszáz hektáron égett foltokban az erdő aljnövényzete és nádas-bozótos részek. A tűzoltók megfékezték a lángokat (Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI)

Ha nincs légkondi, akkor ezek a javaslatai:

  • éjjel minden ablakot, amit csak biztonságosan lehet, nyissunk ki, és hajnalig tartsuk nyitva;
  • hajnalban minden ablakot csukjunk be, és lehetőleg egész nap tartsuk csukva;
  • csak rövid ideig nyitogassuk az ajtót;
  • kívülről árnyékoljuk le az ablakokat, amelyekre rásüt a nap: a legjobb egy lombos fa árnyéka, ha az nincs, akkor zsalugáter, redőny, árnyékoló segíthet, a benti függöny viszont nem;
  • ha így is nagyon meleg van bent, akkor mossuk fel minél többször a köves felületeket, teregessünk bentre a száradó ruhákat – a párolgás hűt;
  • a főzést próbáljuk késő estére vagy hajnalra időzíteni, a sütést lehetőleg kerüljük, de ha muszáj, az is este vagy hajnalban tegyük;
  • a kertben vagy erkélyen lévő növényeket használt, de tiszta vízzel (pl. gyümölcsmosóvíz) locsoljuk meg, hogy a párologtatás révén hűtsék a környezetet.

Hosszú távú védekezésnek a faültetést javasolja Ürge-Vorsatz Diána, mert a sok lombos fa „az ablakainkat, tetőtereinket, járdáinkat, villamosmegállóinkat, utainkat leárnyékolja, és mellette a városi levegőt aktívan légkondicionálja az evapotraszpirációval (vagyis párolgással)”.

Facebook-posztját nyomasztóan zárja:

„Idén ültessük el azokat a fákat, amik elviselhetően fogják tartani lakóhelyünk éghajlatát akkor, amikorra a mostani hőség már hűvösnek fog számítani (sajnos nem kell erre sokáig várni).”

(Nyitókép: Járókelő hűsöl egy szökőkútnál a harmadfokú hőségriadó alatt a belvárosi Szabadság téren 2022. július 20-án, fotó: Balogh Zoltán/MTI)

Ez is érdekelhet:

Itt az UV ábécé, avagy mire figyeljünk a pokoli hőségben?

Még mindig nem tudod, miért olyan szörnyű az UV? Akkor itt egy egyperces gyorstalpaló, bónuszként pedig tanácsok a hőség túléléséhez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában