Ha lakásfelújításra vagy építkezésre adnánk a fejünket, de nem szeretnénk sok hulladékot és gondot magunknak, ráadásul mihamarabb szeretnénk a tortúra végére érni, akkor a szárazépítészet terepén érdemes megoldások után keresgélnünk.

A gipszkarton pedig a szárazépítészet alapfigurája: legyen szó utólag felszerelt válaszfalakról, álmennyezetekről vagy előtétfalakról, a gipszkarton segít nekünk a belsőépítészeti és egyéb esztétikai jellegű igényeinket kielégíteni.

És mivel nincs szükség vízre, téglára és habarcsra, kevesebb kosszal jár, továbbá könnyebben lehet átfesteni vagy tapétázni is, mivel sokkal hamarabb kiszárad a vakolatnál. És szakembert sem feltétlenül szükséges bérelnünk a gipszkarton felállításához, de ha mégis szakira adnánk a fejünket, garantáltan kisebb munkaidővel számolhatunk.

Mérjük fel, hogy mire van szükségünk

Ha gipszkartonok között keresgélünk, akkor először is érdemes tudni, hogy mit szeretnénk elvárni tőle. Mert bár a vastagság az egyik fontos fokmérője a gipszkartonnak, a tűzvédelmi vagy vízszigetelési paraméterek is nagyon fontosak lehetnek olykor.

Ha egyszerűbb, takarékosabb megoldás után néznénk, akkor a KNAUF normál gipszkartonja kézenfekvő módon adja magát. 9,5 és 12,5 milliméter vastagságú, fehér színű, és főleg fém vázszerkeszetek borítására, illetve szárazvakolat ragasztására ajánlják. De ha ennél tovább mennénk, és a tűzvédelem is fontos cél lehet, akkor a 12,5 mm vastag tűzgátló gipszkarton lehet a nyerő. Ez tetőterek, álmennyezetek esetében javasolt, de válaszfalak, előtétfalak, szerelőfalak esetében is jól jöhet.

Ha csőeltakarás a cél, akkor viszont máshol kell keresgélnünk. A csőeltakaró elem ideális lehet a sarokban elhelyezkedő csövek és vezetékek egyszerű és gyors burkolásához.

Extrudált polisztirolhabból (XPS) készült, lényegében egy stabil szerkezetei elem kétoldali, üvegszálas erősítéssel, speciális habarcsbevonattal.

Így alkalmas vékonyágyazású hidegburkolatok ragasztására, és vakolat felhordozására is – alapozó használata nélkül. Szúrófűrésszel, kézifűrésszel vagy tapétavágó késsel is vágható.

Olyan helyeken, ahol a víz az úr, próbálkozhatunk az impregnált gipszkartonnal is.

De csak olyan vizes helyiségekben, ahol a tartós relatív páratartalom kevesebb mint 70 százalék.

Ennél többet tud az Ultrament Do it építőlemez, amely könnyű és strapabíró, kétoldalas szövetbetéttel rendelkezik, ráadásul vízhatlan és nem penészedik, amelynek vastagsága 6 milliméter és 50 milliméter között változhat. További előnye az építőlemeznek, hogy különleges struktúrája stabil tárgyak építését teszi lehetővé. Ideális könnyűszerkezeti lemez felújításhoz, helyreállításhoz és kiépítéshez.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Bauhaus.

Ha a fürdőszobában is kis átalakításba fognál:

A 21. század zuhanykabinja már nemcsak egy eszköz, hanem egy társ is

A zuhanyzó olyan, mint a sör. Nem az a kérdés, hogy szükség van-e rá, hanem az, hogy fel tudjuk-e tenni magunknak a megfelelő kérdéseket a nagy döntés előtt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Ideje boldog születésnapot kívánnunk Lolának

További cikkeink a témában