Jól ismert városokat látunk az élbolyban, de kissé lentebb ott a meglepetés: Afrika drágulása, és Latin-Amerika előretörése.

Elszabadult infláció + távmunka = nagyon figyelniük kell a megélhetés költségeire, azoknak, akik szeretnék tartani az életszínvonalukat, és azoknak, akik bárhonnan dolgozhatnak.

A Mercer tanácsadó csoport ezúttal is elkészítette a világ legdrágább városainak rangsorát, amelyet – nem túl nagy meglepetésre – Hongkong, Szingapúr és Zürich vezet.

A Clarke Quay, a brit gyarmati idők egykori folyami kikötője a Singapore-folyón - Fotó: Getty Images

Ha a Credit Suisse csődje rontott a svájci önbecsülésen, ez a lista most kamatostul visszaad mindent: a top tízben öt európai város található, abból négy svájci, méghozzá

Zürich (3.), Genf (4.), Basel (5.) és Bern (7.).

Rajtuk kívül Koppenhága top tízes még Európából, de drága városnak számít London, Bécs, Amszterdam, Prága és Helsinki is.

Ami pedig az el Clássicót illeti, Barcelona a 75., Madrid pedig a 83.
Barcelona új látványossága, az Escaleras y Mirador Vela - Fotó: Getty Images

„A megélhetési költség válsága még élesebbé teszi a versenyt a globális tehetségpiacon, most a munkáltatóknak és a munkavállalóknak is rugalmasabbnak kell lenniük” – fogalmazott Yvonne Traber, a Mercer egyik globális ügyvezető partnere.

Persze nem kizárólag az árak számítanak, fontos a városok kínálta életminőség is. Másfelől vannak elrettentő tényezők is, mint a természeti katasztrófák, a politikai-gazdasági zavargások, a bűnözés vagy a rossz infrastruktúra.

Szingapúr, a világ egyik legfontosabb üzleti központja nagyot ment a listán: hatodikból másodiknak lépett elő. A városállamban fontos multik vannak jelen olyan ágazatokban, mint a pénzügy, a logisztika, a kereskedelem és a szállítás. Szingapúr kénytelen volt valahogy megfékezni a lakásárak expatok miatti brutális emelkedését, elsősorban a helyi lakosoknak nyújtott kedvezményekkel.

Nassau városa a Bahamákon - Fotó: Unsplash

A bahamai Nassau és Los Angeles szintén hat helyet javítva a tizedik, illetve a 11. helyre került. Utóbbi az USA második legdrágább városa, értelemszerűen csak New York előzi meg (ami hatodik az összesített listán), míg San Francisco a 13.

A Közel-Keleten továbbra is Tel-Aviv a legdrágább (nyolcadik a globális rangsorban), míg Dubaj a 18., Abu-Dzabi a 43., (mindkettő Egyesült Arab Emírségek), a szaúd-arábiai Rijád a 85. és Dzsidda a 101. – mindegyikük egy-egy hellyel előrébb lépett a listán.

De a legfigyelemreméltóbb jelenség az afrikai városok gyors drágulása.
  • Angola fővárosa, Luanda 34 helyet ugrott előre, és most a 30. helyen áll
  • Kinshasha, Kongó fővárosa 21 helyet javítva a 32.
  • Conakry, Guinea fővárosa 37 pozícióval került feljebb a globális listán, és most a 39.
  • ...és Csád fővárosa, N’Djamena negyvenet előre lépve a negyvenedik.
A nagyjából 300 ezer fős San José Nemzeti Színháza – fotó: Getty Images

De a legnagyobb menetelést Latin-Amerika városai mutatták be: San José (Costa Rica) 76, Mexikóváros 70 helyet lépett előre.

És a vesztesek? A lista másik végén a 83 helyet zuhanó Havanna, Kairó (-63) és Oszaka (-56) áll, míg abszolút értelemben két pakisztáni város, Karacsi és Iszlamabad áll.

Részletes elemzést (például a pdf-es riportot) ezen az oldalon találsz.

(Forrás: El País, fotók: Getty Images, fejléckép: Szingapúr, Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ezek a világ legdrágább és legolcsóbb városai 2022-ben

Egy kis spoiler: már nem Tel-Aviv a legdrágább.

Kiderült, mi a világ legélhetőbb városa, 250 km-re sincs Budapesttől

Budapest nincs az első tízben, de az utolsó tízben sem, annyit írnak csak róla, hogy „stabilitási mutatói megcsúsztak a megnövekedett diplomáciai feszültségek közepette”.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés