A biztosítás nélkül hegyeket mászó Alex Honnold visszatér: jégomlás és hóvihar akadályozza Grönlandon, mígnem az őt kísérő tudósok váratlan felfedezést tesznek.

Alex Honnold pár éve ment nagyot, amikor a fél világ megismerte a Free Solo dokumentumfilmben; akkor a Yosemite Nemzeti Park 2308 méteres csúcsát, az El Cap-et mászta meg biztosítás nélkül – amire előtte senki nem volt képes. Akkor két részben mászott (az első kísérlet nem sikerült), a kettő között eltelt egy év, a barátnőjével, Sannivel komolyra fordult a kapcsolata, és bár Alex nem igazán érez félelmet, azt azért felfogja, hogy nem túl praktikus fiatalon meghalni, már csak azért sem, mert akkor nem mászhat többet.

Aki nem követi napi szinten a pályafutását, akár azt is hihette, hogy Alex végképp megállapodott, és visszavonult, ez azonban szerencsére nincs így. Itt egy friss-ropogós háromrészes doku róla, a háttérben tudománnyal, nemes céllal, no meg Grönland pazar tájaival.

Grönland nemcsak az egyik utolsó fehér folt a hegymászók térképén, de egyúttal a globális felmelegedés következtében drámai sebességgel átalakuló, a tudósok által aggodalommal figyelt helyszíne is. A Free Solo hőse és a tudósok csapatmunkájáról Alex Honnold: Grönland fagyos csúcsain címmel készült NatGeo sorozat első két epizódjának a premierje február 11-én lesz a National Geographic csatornán:

De miben is segít Alex a tudósoknak?

Csak 2020-ban mintegy 300 milliárd tonna jég tűnt el Grönlandról, több, mint a mérések kezdete óta bármikor.  A legendás hegymászó – azon túl, hogy felfedezi a szigetet és meghódítja annak legtávolibb, legveszélyesebb csúcsait – egy csapat tudóssal személyesen is meggyőződik a klímaváltozás területre gyakorolt hatásairól.

Alex világklasszis hegymászókkal és tudósokkal együtt megkísérli meghódítani az Ingmikortilaq csúcsát, a jeges vadonból kiemelkedő, 1200 méter magas sarkvidéki tengeri sziklát. Számára ez az expedíció többről szól, mint egyszerű hegymászásról: első kézből tapasztalja meg az éghajlatváltozás hatását egy olyan jeges vadonban, amely kulcsfontosságú a bolygó jövője szempontjából. A neves kalandor Aldo Kane gleccserkutatóval és hegymászócsapatával a legmodernebb technológia segítségével tanulmányozzák a világ egyik legveszélyesebb és legkevésbé ismert jégsapkáját, és arra keresik a választ, vajon megállítható még az egyre gyorsabb, beláthatatlan következményekkel járó sarkvidéki jégolvadás?

A háromrészes sorozat első két epizódját február 11-én (vasárnap) 20 és 21 órától, míg a harmadikat február 18-án 20 órától láthatod a National Geographic csatornán.

A három epizód

1. Északi szélesség 71 fok

Élete első grönlandi expedícióján Alex nem mindennapi célt tűz ki maga elé: megmászni az Ingmikortilaq nevű szédítő, 1200 méter magas sziklafalat. A sikert azonban ezen a messzi északi szigeten sem adják ingyen, a hegy eléréséhez a csapatnak többek közt egy gleccseren és egy függőleges, eddig még soha senki által meg nem mászott 500 méter magas sziklafalon is át kell jutnia.

2. Vékony jégen

Útban az expedíció célját jelentő Ingmikortilaqhoz Alex és társai megkísérelnek megmászni egy névtelen, eddig még soha senki által meg nem hódított 500 méteres sziklafalat, ám kis híján drága árat fizetnek a kalandért, amikor jégomlásba kerülnek. De a nehézségek ezzel még nem érnek véget. A Renland-félsziget jégtakaróján hóviharba kerülnek, s a nyaktörő gleccserhasadékokkal szabdalt terepen minden tudásukra és tapasztalatukra szükségük van az életben maradásához.

3. A fal

Az expedíció minden értelemben a csúcspontjához közeledik: Alex és csapata megkezdi a Föld egyik legnagyobb meghódítatlan sziklafala, az Ingmikortilaq megmászását. Grönland szélsőséges éghajlati körülményei között azonban a vállalkozás a vártnál is nehezebbnek és veszélyesebbnek bizonyul, és vannak pillanatok, amikor úgy tűnik, egy darabig nem áll még ember az Ingmikortilaq csúcsán. A tudóscsapat eközben váratlan felfedezést tesz Grönland egyik legfontosabb gleccseréről.

Ez is érdekelhet:

Mire kötelek nélkül felmászik Alex a 2308 méteres hegy tetejére, te is megizzadsz

A Free Solo az a film, ami leírva nem tűnik érdekesnek, de mire a végére érsz, te is úgy érzed, hogy biztosítás nélkül másztál fel a világ egyik legnehezebben megközelíthető csúcsára.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés