Visszavonultabbá válik, és rövidebb ideig nézi mások arcát, aki alváshiányban szenved, szóval ez nem tesz jót a szocializációnak.
Szó szerint másképp nézünk a többi emberre, ha kialvatlanok vagyunk – állapította meg egy tanulmány. Rövidebb ideig tudjuk nézni mások arcát, pedig ez alapvető fontosságú a társadalmi érintkezésben.
De nemcsak rövidebb ideig figyeljük a többiek arcát, félre is értjük a jeleket: aki dühös, azt kevésbé megbízhatónak és kevésbé egészségesnek látjuk, míg a semleges vagy riadt arcokat kevésbé találjuk vonzónak, mint egy rendes alvás után.
„Pontatlanul és lassan értelmezzük mások arckifejetését kialvatlanul” – jegyezte meg Lieve van Egmond, az Uppsalai Egyetem alváskutatója.
A kutatásban két, 45 fős csoportot vettek, akik legalább egy hétig nem láthatták egymást a kísérlet előtt. Az egyik csoport tagjai rendesen aludtak, a másik tagjai viszont nem aludtak a kísérlet előtti éjszaka. A vizsgálathoz szemmozgás-követő szenzorokat használtak.
Alváshiány után 6,3–10,6 százalékkal kevesebb ideig nézték a többiek arcát, érzelmi állapottól függetlenül. Összességében kevésbé vonzónak és kevésbé megbízhatónak találták a többieket. Azt is megjegyzik a kutatók, hogy
visszavonultabbá válhat, aki alváshiányban szenved, másfelől elismerik, hogy a jelenség jobb megismeréséhez hosszabb ideig tartó, nagyobb mintavétellel dolgozó vizsgálatok kellenek.
„A részvevőink fiatal felnőttek voltak – mondja Van Egmond. – Nem tudjuk, hogy az eredményeink általánosíthatók-e más korcsoportokra, és azt sem, hogy a krónikus alvászavarban szenvedők körében is hasonló eredmények születnének-e.”
(Forrás: Science Alert, fotók: Unsplash, borítókép: Kinga Cichewitz / Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: