Magyarország nincs köztük. A negatív rekorder Bangladesben az egészségügyi határértéknél 15-ször több por volt tavaly a levegőben.

A svájci IQAir légtisztasági vállalat kedden publikálta a tavalyi év mérései alapján készített jelentését. A levegő szállópor-koncentrációját vizsgálták (PM2.5-ös, azaz 2,5 mikronnál kisebb finomszemcsés anyagok), amelynek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott határértéke a levegőben köbméterenként éves átlagban kevesebb mint 5 mikrogramm.

A WHO határértéket a 134 vizsgált ország közül tavaly csak hét ország nem lépte túl: Ausztrália, Észtország, Finnország, Grenada, Izland, Mauritius és Új-Zéland.

Az öt legszennyezettebb ország Banglades (79,9 µg/m³), ami több mint 15-szöröse a WHO határértékének, Pakisztán (73,7 µg/m³), India (54,4 µg/m³), Tádzsikisztán (49,0 µg/m³) és Burkina Faso (46,6 µg/m³). Még az ötödik legszennyezettebb levegőjű országban is több mint kilencszerese a szennyezettség mértéke a megengedettnek.

A felmérés eredménye szerint a világ tíz legszennyezettebb városa a közép- és dél-ázsiai régióban található. 2023-ban az indiai Begusarai volt a legszennyezettebb nagyvárosi terület, de Indiában található a világ négy legszennyezettebb városa is.

Magyarországon is rossz a helyzet

Magyarország a 87. a legszennyezettebb levegőjű ország 12,0-es mutatószámmal, a PM2.5-ös határérték 2,4-szeresével. A legtisztább levegőjű magyar város 2023-ban a Somogy vármegyei Szőkedencs, a legszennyezettebb pedig Kazincbarcika volt.

A 2023-as felmérésben Budapest a 2541. leginkább szennyezett levegőjű város a vizsgált 7812 város rangsorában. A 2023-as mikrorészecske-koncentráció 11,7 volt a 2022-es 11,2 után – a felmérés első évében 2018-ban még 16,5 volt. Emlékeztetőül: a határérték kevesebb mint 5.

A tágan értelmezett régióban mindenhol jobb a levegő: a legszennyezettebb levegőjű országok 2023-as listáján Szlovákia a 82., Bulgária a 81., Horvátország a 77., Lengyelország a 74., Szlovénia a 72., Románia a 67., Szerbia 43. helyen áll.

(Forrás: MTI. Nyitókép: szemét ég Banglades fővárosában, Dakkában, fotó: Syed Mahamudur Rahman/NurPhoto/Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Mi az a részecskeszennyezés, miért olyan fontos és ijesztő?

Kutatás készült a hazai szállópor-szennyezettségről, egy másik meg a budapesti ultrafinomrészecske-szennyezésről, és egyik eredménye sem különösebben biztató.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés