Hogyan vált Barcelona kis településből világvárossá? Itt megnézheted egy gifen, de akár órákig is böngészheted a pontosított, egységesített történelmi térképeket.

Szó szerint vehetjük a barcelonai városvezetés The Historic Charter of Barcelona nevű projektjét, azaz átlapozhatjuk a város életének fejezeteit, adatok segítségével vizualizált térképeken.

Az interaktív térkép – amelyet a fény sebességéről elnevezett 300 000 km/s nevű várostervező és adatvizuális kollektíva hozott létre – Kr. u. 150-től 2010-ig követi nyomon a település történelmét. A katalános főváros volt az első a világon, amelyik ennyire összetett eszközzel rendelkezdett a várostörténet kutatásához és terjesztéséhez. A Historic Charter of Barcelona – ahogy a közleménye írta –

„célja a történelem tanulmányozása, de egyben magyarázata is: egy olyan eszköz, amely a múlt megértése révén a jövőt is elgondolja.”

A projekt 26 térképet tartalmaz, mindegyik a város növekedésének egy-egy meghatározó fázisát mutatja. Történelmi és régészeti források alapján rajzolták meg a térképeket, történészek egységesítették, ellenőrizték és javították, végül elhelyezték őket az idővonalon. Mindegyikhez tartozik egy-egy rövid ismertető, ami összefoglalja az adott korszak várostervezési fejleményeit; egymás után lapozgatva aztán összeáll a város történelme.

Pontos, egységes és személyre szabható

Az újrarajzolásnak több haszna is volt: felülvizsgálták és kijavították a régi, kevésbé pontos térképeket, és gondoskodtak a minden korszakban egységes grafikai ábrázolásról. Az egységesítéssel lehetővé vált a történelmi korszakok valós összehasonlítása, és Barcelona fejlődésének áttekintése. Például íme a város története egyetlen gif segítségével:

300 000 km/s

Igen ám, de a térkép interaktív, vagyis a felhasználók mindenféle fontos információt ráhelyezhetnek az alaptérképre. Itt van például a város 1750-es térképe (pirossal), egy másik rétegben pedig (zölddel) a mai állapota:

A Barcelonát a 13. és 14. század óta körülvevő középkori falakat 1859-ben elkezdték lebontani. Ebben az évben a város jóváhagyta az Ildefons Cerdà várostervező által javasolt bővítési tervet, ami lefektette a modern Barcelona alapjait, és amelyet később Judith Urbano, a Katalóniai Nemzetközi Egyetem építészprofesszora „a modern várostervezés egyik legjobb nemzetközi példájaként” említett. Az interaktív térképhez hozzáadhatjuk Cerdà tervét (kék) és az akkori kulcsfontosságú épületek helyét (fekete pontok):

Ezen kívül az 1859-es alaptérkép lecserélhető egy topográfiai térképre, amelyet ugyanabban az évben készíttetett a barcelonai városi tanács. Végül a térképre írni, jegyzetelni is lehet, így az felhasználható új kutatásokra vagy egyszerűen a térképek rajongói számára.

Az összes térképet itt találod.

(Forrás: Bloomberg, borítókép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Barcelona kapott egy vagány kilátóteraszt a tengerparton

Csak a hullámtörőt kellett volna felújítani, ehelyett született egy új látványosság, ahonnan lehet gyönyörködni a tengerben és a városban is.

Barcelona új csodája a világító féreg, amire most azonnal jegyet váltanánk

Tíz méter/szekundummal halad, szuperkönnyű és Barcelona látványán túl interaktív képernyőket is kínál a katalán város megújult funikulárisa.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A mai kedvenc ex-pomponlányunk: Hailey

További cikkeink a témában