A Stirlingi Egyetem kutatói szerint a gyomor és bélrendszeri megbetegedést okozó vírusok képesek az édesvízben a mikroműanyagokhoz tapadni, és akár három napig is fertőzőképesek maradhatnak.
Richard Quilliam professzor, a kutatás vezetője elmondta, hogy míg a korábbi kutatásokat steril körülmények között végezték, ez volt az első olyan kutatás, amely azt vizsgálta, hogyan viselkednek a vírusok a szabadban. Ugyanakkor a szokásos laboratóriumi módszereket használták annak megállapítására, hogy a vízben lévő mikroműanyagokon talált vírusok fertőzőek-e.
Quilliam kiemelte, hogy mivel ezek a vírusok három napig fertőzőképesek a környezetben, ez elég hosszú idő ahhoz, hogy a szennyvíztisztító művektől a nyilvános strandig eljussanak.
„Még ha egy szennyvíztisztító telep mindent el is követ a szennyvíz megtisztítása érdekében, a kibocsátott vízben akkor is vannak mikroműanyagok, amelyek aztán a folyón keresztül megérkeznek a tengerpartra” – magyarázta a szakember.
Miközben a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hatása még bizonytalan, az kezd körvonalazódni, hogy ha a mikroműanyagdarabokon kórokozók telepednek meg, akkor az jelentős egészségügyi kockázatot jelenthet.
A kutatási eredményekről született tanulmány az Environmental Pollution című folyóiratban jelent meg.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: MTI)