Már öt hónapja folyamatosan szivárog a szén-dioxidnál 80-szor erősebb üvegházhatású metán a dél-oroszországi szénbányából.
A kanadai GHGSat hat műholdból álló rendszere Oroszország fölött haladt át még január 14-án, amikor a légköri összetevők koncentrációjának mérésére szolgáló spektrofotométerrel komoly mértékű metánszivárgást detektált egy dél-oroszországi, Raszpadszkva nevű szénbányából:
GHGSat detected the biggest emission from an individual facility it has ever seen: nearly 90 tonnes of methane (CH4) being released every hour from a coal mine in Russia.
Read the full story here: https://t.co/KimDwaUSJ4 pic.twitter.com/JlCA8dM1CG
— GHGSAT (@ghgsat) June 15, 2022
A számítások szerint óránként nagyjából 90 tonna, egészen pontosan 87,3 tonna metán tört fel, ami egyébként az azóta eltelt öt hónapban is folyamatosan szivárog a létesítményből. Egy év alatt ez cirka 764 ezer tonnát jelentene, ami 2,4 millió otthon energiaellátására lenne elegendő, azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy a metán 80-szor erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid.
A szakértők szerint ez lehet a valaha észlelt legnagyobb (egyedi létesítményből származó) kibocsátás.
A BBC megkereste a Raszpadszkva bánya tulajdonosát, az Evraz orosz acél- és bányászati óriásvállalatot, amely bár ígért választ, mindezidáig még nem reagált a GHGSat állításaira.
(Forrás: GHGSat, BBC, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: