Budapest új Biennáléja egy hónapon át tart majd, szeptember végén indul, és rengeteg programot kínál.

A főváros egyesítésének évfordulóját ünneplő Budapest 150 programsorozat részeként szeptember 22-től október 23-ig Flaszter címmel rendezik meg az 1. Budapesti Köztéri Kortárs Művészeti Biennálét.

Nem aprózták el a szervezők: több mint tíz helyszínen láthatsz köztéri műalkotásokat, performanszokat, eseményeket, átélhetsz találkozásokat, új szempontból tapasztalhatod meg a várost, láthatatlan közösségek mutatkoznak be, új kapcsolatok születnek. Ahogy a szervezők írják:

„A köztér közösségi jellege ma vágyak és elvárások ütközője: sokszor azt érezzük, hogy pont a 'köz' szorul leginkább ki a köztérről. Ahhoz, hogy ez ne következzen be, sokféle módon kell használatba vennünk a várost, kapcsolódni múltjához és alakítani jelenét. A kortárs művészek ehhez fűznek javaslatokat.”

Különleges programok

Fauszodák Budapesten

Az 1810-20-as évektől egészen a második világháborúig biztonságosan elérhetővé tették a szabadvízi fürdőzést a Dunán. Ezek történetét dolgozza fel a Város és Folyó Egyesület (Valyo). A budai és a pesti rakpartokon az egykori fauszodák helyét jelölve két installációt, valamint az egyesület által kifejlesztett kukucskáló dobozokat, úgynevezett SKUBI-kat helyeznek ki, és több, a témához kapcsolódó programot is rendeznek.

Szoborfülkék

Budapest számos közintézményén, társasházán, villaépületén találhatunk – általában üresen álló – szoborfülkéket, néhány ezek közül művészhallgatók jóvoltából helyspecifikus képzőművészeti alkotásokkal telnek meg a Flaszter idején, Antal Balázs képzőművész kezdeményezésére. A Fülke-projekt arra biztat, hogy figyeld meg azokat az épületeket, amelyek mellett akár naponta elmész, mégis ismeretlenek, és lásd meg a szoborfülkékben az újrafelfedezés lehetőségét.

Rengeteg minden más is lesz, például köztéri gyümölcsszedés és befőzés (lásd a nyitóképet!), felidézik az 1950-es évek játszóutcáit, dokumentumszínház a Blaha Lujza téri aluljáróban – a legjobb, ha magad fedezed fel ezeket. Minden programot, részletet megtalálsz az esemény honlapján, míg a Biennálé hátterét, előkészületeit és projektjeit a hetente frissített Flaszer blogon bontják ki részletesebben.

Ez is érdekelhet:

Milyen Kossuth? Kazinczy ki? Családnévhez a keresztnevet-kvíz

Nyugalom, lesz a címben szereplőknél nehezebb kérdés is.

Budapesten jár a Kisfaludy lapátkerekes gőzhajó replikája

Széchenyi István kezdeményezésére építették az eredetit, a Balaton után idén már a Dunán jár a modernizált hajó.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában