![](https://player.hu/uploads/2018/12/140646779_91848a81af_b-1024x683.jpg)
Fenyőfát nem sok sivatagban látni. Itt igen.
Kanadáról nem éppen a sivatagok jutnak elsőre eszünkbe, inkább a hóval borított végtelen síkságok, a szintén hóval borított hegyláncok, a rengeteg jégmező, a hideg folyókban lazacra vadászó medvék, a jégkorong, meg a borzalmas hideg. Nem egy sivatag, mert a sivatagról a forróság, a szárazság jut eszünkbe, és ilyesmi annyira északon, ahol Kanada is fekszik, nagyon nem jellemző.
Ehhez képest a Carcross sivatag Kanadában található, annak is az északnyugati részén. Bár apró, alig 2,6 négyzetkilométer, ez bizony egy sivatag.
A sivatag a Yukon-vidéken, a 300 fős Carcross nevű településtől egy kőhajításnyira, a 2-es és a 8-as út között található.
Bár a föld szárazföldi területeinek egyharmadát sivatagok borítják, a Carcross liliputi méretével sokat ne tesz hozzá ehhez az adathoz. Ennek ellenére különleges, ugyanis Észak-Amerikában csak nagyon kevés dűnerendszer található, azok közül is ez a legészakibb.
– A sivatag nekünk, helyieknek is elég nagy rejtély – mondta el Keith Wolfe Smarch, helyi lakos. A fafaragóként dolgozó férfi az ablakából rálát a dűnékre, ez pedig mindig is meghatározó inspirációt jelentett a munkájában.
Ha elég hó esik, a dűnéket beborítja a hó, és megjelennek a szánkózók és a snowboardosok.
Panya Lipovski a Yukon Geológiai Intézet munkatársa szerint a sivatag 10 ezer év alatt nyert el mai formáját. Az egész Yukon-völgy vastag, 1 kilométeres gleccsertakaró alatt pihent valamikor 11 és 24 ezer évvel ezelőtt.
Amint a jég kezdett visszahúzódni, a Yukon déli része felszabadult. A vidéket tele volt letarolt völgyekkel, mivel a jég mindent elpusztított. A völgyekben hatalmas tavak keletkeztek, amik a vízszint csökkenésével végül leapadtak. A tófenéken felhalmozódott homokot végül az erős szelek elhordták, kevés kivétellel.
Csakhogy Lipvsky szerint a Carcross sivatag nem csak egy jégkorszak után keletkezett, majd egy kiszáradt tómeder miatt született meg. A Bennett-tóból az erős szelek mikro homokszemcséket szállítanak a Carcrossba, és a mai napig építik a sivatagot.
Szóval a szél, a víz és a jégkorszak teremtették meg ezeket a különleges körülményeket.
Kétségtelen, hogy a Carcross nem a Szahara, a Góbi, vagy a Kalahári, de legalább annyira különleges, ha nem különlegesebb. A világ egyik apró csodája a milliárd közül, mindössze 2,6 négyzetkilométeren.
(Forrás: BBC)