Nyakunkon a karácsony, jó esetben már megvannak az ajándékok, de mindig jól jön egy utolsó pillanatos tipp. Ez az ötlet most azoknak szól, akik nulláról indulnak neki a futásnak, újrakezdők, vagy magasabb szintet tűztek ki maguk elé.

Voltak már karácsonyi tippjeink a futás szerelmeseinek, most viszont azokhoz szólunk, akik még csak barátkoznak vele, vagy szeretnének egy profi segítő kezet. Futóedzőt adni karácsonyra menő dolog.  Ő az, aki a futáshoz nélkülözhetetlen alkalmatosságokon kívül irányítja a futó felkészülését céljai elérése érdekében. Egy edző persze nemcsak a futóknak hasznos ajándék, hanem azoknak is, akik csak kacérkodnak a futás gondolatával, de nem tudják hogyan kezdjenek bele.

Mire jó egy edző?

Egy edző és az általa írt edzésterv keretet ad a felkészüléshez, segít megtervezni az előttünk álló futószezont. Ha van edzőnk, akkor két pohár iso mellett meg tudjuk beszélni, hogy mik lehetnek a reális tervek, azoknak is, akik most még nem futnak. Nagyon fontos a „reális” szó a mondatban, mert nem egyszer kerültem olyan helyzetbe tanítványommal, hogy meglehetősen felültervezte magát, úgy érezte, hogy sokkal jobb idő elérésére vagy hosszabb táv teljesítésére képes, mint amire a fejlődéséből következtetni lehet. Ha nincs mellettünk egy edző, és irreális célokat tűzünk ki, akkor könnyen kerülhetünk abba a hibába, hogy hajszoljuk a jobb teljesítményt, rosszabb esetben ebből fakadóan sérülés vagy a motivációvesztés szele is megcsaphat minket.

Az edző nemcsak számokat ír, amit teljesítened kell, hanem motivátor is.

A motiváció szempontjából nagyon fontos, hogy kialakuljon egyfajta bizalom edző és tanítvány között. A tanítvány bízzon abban, hogy a teljesítésre váró feladatok érte és a jó eredmények miatt vannak leírva, és az edzőnek is bíznia kell abban, hogy a futója meg is csinálja ezeket becsülettel. Fontos, hogy a kilométerek, a percek, a tempók, pulzusadatok mögött valamennyire megismerjük azt az embert, aki ezeket teljesíti.

Sokszor van, hogy nem úgy mennek az edzések, ahogy elterveztük, kedvetlenek, motiválatlanok vagyunk, tanácstalanok vagyunk a jövőt illetően. Csak akkor tudja az edző, hogy hogyan motiváljon, ha kellő ismerete van a futójáról, hogy

tudja, mit kell tenni, mondani, hogyan kell módosítania az edzésprogramon ahhoz, hogy a motivációt szinten tudja tartani.

Nagyon ritka az olyan felkészülés, ami terv szerint gördülékenyen halad, amiben ne kéne valamilyen ok miatt módosítani. Általában sérülés vagy betegség miatt vagyunk kénytelenek újraírni a felkészülés kottáját (emlékezzünk csak, a Covid miatt hányunknak maradtak ki hetek, esetleg hónapok, vagy maguk a versenyek maradtak el), de a túledzettség és az ebből fakadó fáradtság, fásultság, kedvetlenség is változtatásra kényszeríthet minket. Sok olyan futó van, akik a neten talált edzésterv alapján készülnek fel egy adott versenyre. Ezeket az edzésterveket edzők készítik, jól felépítettek, de nincs benne az, hogy mitévők legyünk, ha lesérülünk és egy-egy etapot (napokat, heteket) kénytelenek vagyunk kihagyni a felkészülésből. Ilyenkor is felértékelődik az edző szerepe, hisz ő az, aki tudja, hogy hogyan és mikor lehet fokozatosan visszajönni, hol lehet ismét felvenni a fonalat, illetve ő az, aki módosítani tud saját érdekünkben a korábban leírt edzésterven.

Ha megjött a kedved, hogy meglepd magad egy edzővel, vagy másnak adnád ajándékba, esetleg lenne további kérdésed, akkor írj a [email protected] címre, és megbeszéljük a részleteket!

Ez is érdekelhet:

Öt ajándék azoknak, akik januárban kezdenek el sportolni

Mondunk néhány ajándékötletet, ha segíteni akarsz, hogy a januári nagy lendület ne csak pár hétig tartson.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

Ajándékozzunk kényelmet és stílust egyszerre – Karácsonyi ajándékötletek természetkedvelőknek a Helly Hansentől

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés