Valós méretű modellként épül meg egy ötszintes, összesen 600 m²-es ház Dániában. A kísérleti épület célja a fa, mint építőanyag fejlesztése, és hasonló épületek CO2-kibocsátásának minimalizálása. A tűzteszten mindenesetre átment az új fapanel, amit önmagában vetettek próba alá, és szerencsére nem az épületet gyújtották fel.
A dán Jaja Architects egy nagyrészt fából készülő, 1:1-es méretarányú kísérleti épületen dolgozik a dániai Fredericiában, több helyi partnerrel közösen. Az ötemeletes „mini CO2”épület a Realdania fedőnevű projekt keretében épül, és azt vizsgálja:
hogyan lehet minimalizálni a CO2-lábnyomot egy olyan épületben, amelynek elsődleges anyaga a fa?
A projekt nemrég mérföldkőhöz ért, mivel az újonnan kifejlesztett padlózat – egy bordázott padlózat fagerendákkal és bio alapanyagú szigeteléssel – átment a Dán Tűz- és Biztonságtechnikai Intézet átfogó tűzvizsgálatán. „A sikeres teszt megnyitotta az utat a részben látható fagerendákkal ellátott építészeti elemek bioalapú szigeteléssel kombinált használatához a többszintes házépítésekben” – írja az építésziroda.
A tesztkövetelmény 60 perc volt, de körülbelül 90 percbe telt, mire a tűz átégette a vakolólapot.
A projekt általános célja segíteni az építőipar CO2-kibocsátásának csökkentését. A Mini CO2 ház „egyanyagú házként" készül, amennyiben a lehető legnagyobb részben használnak fel hozzá fát. Az építési folyamatok során tisztábban láthatóvá válnak a kihívások és a lehetőségek, a tervezők rákényszerülnek új megoldásokkal kísérletezni a fa építőipari felhasználása terén.
A tűzvizsgálat egy átfogó tesztsorozat része volt, amelyben azt dokumentálták, hogy az összetett bioalapú szerkezetek hogyan használhatók szélesebb körben a többszintes épületekben. Bővebb információt – például a fa panelek rétegrendjét – a Realdania oldalon találsz.
(Forrás: Jaja Architects)
Ez is érdekelhet: