És az is kiderült, mi segíthet abban, hogy az étrendtől függetlenül hónapokig vékonyak maradjanak, akik letették a cigit.

Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet (WIS) kutatói megfejtették a dohányzás abbahagyása és az elhízás közötti összefüggést, amikor is a Nature című tudományos lapban bemutatott tanulmányukban arra jutottak, hogy

a dohányzás felfüggesztése utáni hízást a bélmikrobák által kibocsátott súlymoduláló vegyületek okozzák.

A kutatók ugyanis megfigyelték, hogy a rendszeresen cigarettafüst hatásának kitett egerek nem híztak még zsírban és cukorban magas diéta mellett sem. A dohányzáshoz kötődő vegyületek, mint például a nikotin, nyilvánvalóan behatoltak az egerek bélrendszerébe a véráramon keresztül, megváltoztatták a bél bakteriális összetételét és ezáltal a test metabolizmusát is. Ha viszont a füstnek való kitettség megszűnt, az egerek gyorsan hízni kezdtek, ahogyan az gyakran történik a dohányzást felfüggesztő emberekkel is. Amikor az egerek széles spektrumú antibiotikumokat kaptak, amelyek kimerítették mikrobiomjukat, sokkal kevesebbet híztak a nikotinmegvonás után és az étrendjüktől függetlenül hónapokig vékonyak maradtak. A több ezer potenciális bioaktív metabolit között a szakemberek két molekulát azonosítottak, amelyek magyarázatot adhatnak a dohányzás abbahagyásának metabolikus következményeire.

A most azonosított vegyületek alapján olyan kezeléseket lehet a jövőben kidolgozni, amelyek segíthetnek abban, hogy a cigarettát letevők ne kezdjenek el hízni.

(Forrás: Nature, MTI, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Akár a 9 hónapja lejárt élelmiszer is fogyasztható a Nébih szerint

Attól, mert papíron lejárt egy adott élelmiszer minőségmegőrzési ideje, még nem biztos, hogy nem fogyasztható. Ezzel kapcsolatban adott ki egy hiánypótló „lejárati útmutatót” a Nébih.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hogyan győzd le a félelmed, hogy vezetővé válhass?

Nehéz elkapni a pillanatot, amikor Christina épp nem mosolyog

Ez a lány nagyon vad

További cikkeink a témában