Nem jó nézni.

A műholdas felvételek szerint az eddiginél gyorsabban töredezik az Antarktisz gleccsereit a tengerbe omlástól védő selfjég. Konkrétan az látható, ahogyan szétesik a Pine Island-gleccser jege. Úgy tűnik, hogy maga a szétesés felgyorsulása is meggyengíti a gleccsert, amely fő jégtömegének már mintegy 20%-át elveszítette:

A kutatók szerint a gleccserek összeomlása miatt a klímaváltozás is gyorsabban megtörténhet, mint ahogyan azt korábban jósolták. Az úszó selfjég úgy viselkedik, mint az üvegben lebegő dugó: megakadályozza, hogy a nagyobb jégtömegek bekerüljenek az óceánba.

Három nagy szétesési esemény történt 2017 és 2020 között, melyek hatására több mint 80 kilométer hosszú és 36 kilométer széles jéghegyek keletkeztek. Ezek később kisebb részekre estek szét.

A Washingtoni Egyetem gleccserkutatója, Ian Joughin kutatásain a fő gleccsertömeg két pontját követte és megfigyelései szerint ezek 2017-től kezdődően 12%-kal gyorsabban kezdtek mozogni, ami azt jelenti, hogy a gleccser jegéből 12%-kal több jég került be az óceánba.

A Pine Island és a Thwaites két egymás melletti gleccser az Antarktisz nyugati részén, melyek jégvesztesége miatt a tudósok leginkább aggódnak:

A Pine Island-gleccser 180 trillió tonnányi jeget tartalmaz, a kontinens jégveszteségének mintegy egynegyedéért felelős. Olvadása a tengerszint fél méteres emelkedését eredményezné.

Eközben...

Egy Kínában „bármikor bekövetkezhető radioaktív veszélyről” kapott figyelmeztetést az Egyesült Államok

A jelzés az erőművet részben tulajdonló francia vállalattól érkezett. Kína mindent tagad.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A lány, aki a hálószobájában megálmodta a fürdőruhamárkáját

A legek földrajzkvízével hogy boldogulsz? Teszteld!

Bemutatjuk a kedvenc vietnámi színésznőd

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés