A Budapest Design Week építészeti programjai.

Javában zajlik a budapesti dizájnhét, aminek idén a központi témája az építészet, pontosabban ez: Találkozások terei – építészet és design. Eddig azonban inkább a tervezőkre (és díjaikra) koncentráltunk, úgyhogy most gyorsan pótoljuk a mulasztást, mivel csak október 16-ig látogathatóak a Találkozások terei programjai.

A nagy kérdések

  • Miként teremthetünk az egyén számára is élhető köztereket?
  • Hogyan emelheti egy építészeti koncepció az oktatás minőségét?
  • Milyen innovatív technológiák befolyásolják a jövő személyes és közösségi találkozásait?

Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jár körül a fesztivál épületbejárásokon, stúdiólátogatásokon, workshopokon és beszélgetéseken keresztül.

A fesztivál az építészetet és a dizájnt nem elhatárolt szakterületként, hanem összefonódó, egymást kiegészítő társterületként mutatja be, amelyek együtt járulhatnak hozzá egy fenntarthatóbb, befogadóbb és élhetőbb épített környezet megalkotásához. A BDW központi kiállítása többféle értelmezést mutat fel a különböző funkciójú és léptékű építészeti alkotások bemutatásával: Találkozások terei – építészet és design címmel október 7. és 30. között tekinthető meg a fesztivál központi helyszínén, a Néprajzi Múzeumban. Sebestény Ferenc DLA kurátor koncepciója szerint a kiválasztott építészeti projekteket design tematikájú tárgyi anyag kíséri Koós Daniella DLA formatervező művész, társkurátor válogatásában.

A kiállítás az adott épülethez (városi térhez) kapcsolódóan lámpákat, a világítás térformáló hatásait, valamint találkozási tereink tárgyi környezetébe tartozó dizájntermékeket mutat be.

A kiállítást október 13-án szakmai konferencia kíséri, amely három témán keresztül egészíti ki a látottakat: ezek a közösségi találkozás tereinek építészeti és dizájn vonatkozásai, a városi közösségi terek, valamint a közösségi terek és fenntarthatóság.

Nyitott stúdiók

Ismét lesz Nyitott Stúdiók program, ahol építész- és építészeti kapcsolódású dizájnstúdiók munkájával ismerkedhetsz meg: a DVM Design iroda október 13-án kerekasztal-beszélgetéssel készül a Drechsler-palota felújításáról. Az S39 Hybrid Design megmutatja, hogyan készül egy fém- vagy üveghomlokzat, világító betontérkő, de különféle művészeti installációk tervezésének és kivitelezésének hátteréről is mesélnek.

A vezetett épületbejárásokon maguk a tervezők mutatják meg, mit terveztek. Október 14-én a Napur Architect a Néprajzi Múzeumot mutatja be. A Medence Csoport tervezői, Gross András és Terebessy Tóbiás pedig október 8-án tartottak különleges túrát a Magyar Zene Háza Kreatív Hangterében a tervezőkkel.

Az Óbudai Egyetem Ybl kara egy kiállítással készül, amelyben bemutatják a hallgatók által tervezett és épített udvar megújításának folyamatát, közösségi tér létrehozásával. Emellett egynapos workshopon a látogatókkal együtt egy, a hallgatói koncepcióban szereplő „hinta-pad” kültéri bútor prototípusát valósítják meg. A kiállítás záróeseménye egy kerekasztal-beszélgetés lesz, arról, hogy milyen szerepe van az építészet- és dizájnoktatásnak a találkozás tereinek létrehozásában.

A közösségi térkísérletek című program során, a művelődési házak szocialista ideáljának nyomába eredve, bejárható lesz a csepeli Királyerdei Művelődési Ház. Innen indult a Népművelési Intézet nagy hatású országos közösségkísérlete. A BDW 2022 alkalmából rekonstruálja az 1979-es nyitott ház program alapelemét, a „konténernek” nevezett multifunkcionális műhelybútort, emellett kiállításokkal, műhelybútor-bemutató és workshopokkal valamint előadásokkal is várják az érdeklődőket.

Irodaházak éjszakája

2013 óta a Budapest Design Week minden első csütörtök éjszakáján százötven szerencsés érdeklődő éjszakai buszos dizájntúrán vehet részt az Irodaházak Éjszakája keretében. Építész- és belsőépítész-kritikusok, illetve helyi szakemberek vezetésével különböző, A+ minősítésű és B kategóriás irodaházakat járhatnak be a résztvevők, akkor, amikor a dolgozók már valószínűleg mély álomba szenderültek.

A kreatívipari felsőoktatási intézmények hallgatóit várja október 14-én a New European Bauhaus (NEB) workshop a Magyar Formatervezési Tanács szervezésében. Az egynapos, regisztrációhoz kötött workshop célja önreflexiót és rekreációt lehetővé tevő terek koncepcióinak kidolgozása, miközben az egyének számára is élhető közterek létrehozásának lehetőségeire, mikéntjére kérdez rá. A workshopon való részvétel zárt körű, Bereczki Enikő generáció- és ifjúságszakértő felvezető előadása és a záró prezentáció azonban nyilvános. Az előadások után a BDW stábja tart tárlatvezetést a központi kiállításon, a Néprajzi Múzeumban.

A Hello Wood interaktív podcastprogramja során kihelyezik az általuk tervezett WorkStation kabint a Néprajzi Múzeum mellé, ami egy héten keresztül berendezett stúdióként működik, és az építészet és dizájn tekintetében releváns témákat dolgoznak fel podcast beszélgetés formájában a MaxCityvel együttműködve.

Részletes információ és a Budapest Design Week programnaptára elérhető a fesztivál honlapján.

(Forrás: közlemény, fotók: BDW/Mohai Balázs)

Ez is érdekelhet:

Mutatjuk a helyet, ahová mindenképp menj el a Budapest Design Weeken

Elképesztően sok programmal és helyszínnel vár a dizájnhét, de a Néprajzi Múzeumban megnézheted az összes díjazott művet, sőt magát a Néprajzi Múzeumot is, egészen a hónap végéig.

Így készül a díjnyertes aszalt gyümölcs egy szabolcsi faluban

Szabolcsi gyümölcsfeldolgozó manufaktúra, Fortepan Masters válogatáskötet, textilbe szőtt épületek – bemutatjuk a Budapest Design Week díjnyertes tervezőit.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés