Elképesztően sok programmal és helyszínnel vár a rendezvény, de a Néprajzi Múzeumban megnézheted az összes díjazott művet, sőt magát a Néprajzi Múzeumot is, egészen a hónap végéig.

Hagyományosan a Magyar Formatervezési Díjak és a Design Management Díj átadásával indult el a Budapest Design Week. Hogy kerül a díjazottak közé Kadarka, és milyen (valóban) gasztronómiai terméket ismertek el? Lentebb mondjuk, de jobb, ha a díjazottakat személyesen nézed meg a Néprajzi Múzeum kiállításán október 7. és 30. között. Viszont ahhoz jobban kell igyekezned, hogy lásd a dizájnhét neutroncsillag-sűrűségű programjait – erre október 16-ig van lehetőséged.

Pomázi Gyula SzTNH- és MFT-elnök az ünnepélyes díjátadón

A legrangosabb hazai dizájndíjat már 43. éve adják át. A hat Magyar Formatervezési Díjat termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriákban ítélték meg, de az erős mezőny okán a termék és a vizuális kommunikáció kategóriában két-két díjat szavazott meg a bírálóbizottság. A szakmai zsűri a formai minőség, újszerűség, versenyképesség, felhasználóbarát kialakítás és a fenntarthatósági szemlélet alapján értékelte a benyújtott pályaműveket.

A különdíjasok

Idén is adtak át különdíjakat: a Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkársága különdíját Hevesi Annabella Dedas közületi ülőbútor kollekciójának ítélte. A minisztérium Felsőoktatásért Felelős Helyettes Államtitkársága különdíját Pataki Katalin diák kategóriában benyújtott Talky játékterápiás eszköz pályázata nyerte el. A Magyar Formatervezési Tanács különdíját Sinkovits Zsuzsanna Zsófia diák kategóriában nevezett Geoform kollekciója, illetve Égi Marcell termék kategóriában benyújtott If Jewel ékszermárkája kapta. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Dr. Lelkes Péter, Papp Zsolt, Bálint Zoltán, Vigh Balázs és Hory Péter közös munkáját, az IP alapú, Full-HD érintőképernyős audio-video konferencia eszközt díjazta.

„Egy gyorsan változó, környezeti és társadalmi kihívásokkal teli időszakban élünk, amikor az azonnali helyzetfelismerés, a körülményekhez való alkalmazkodás új megközelítési módok kidolgozását teszi szükségessé

– emelte ki a díjátadón Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke. – Az adaptáció képessége minden szegmensben elengedhetetlen, amelyhez a különféle szakterületek szereplőinek összefogására van szükség, akik nem egymástól elszigetelten, hanem közösen, szoros együttműködésben dolgoznak egy fenntarthatóbb, élhetőbb és intelligens jövő megalkotásán.”

Az MFD nyertesei

A termék kategóriát Nieto Ramón Catmagnet nevű speciális, horgászathoz használt mágneses kioldó eszköze és Laufer Ferenc Relief kályhacsempe kollekciója nyerte, amely a high-tech fűtőberendezések és a tradicionális cserépkályha előnyeinek ötvözéséivel hoz létre egy hazai gyártásban megvalósult, jövőbemutató, komplex kályhacsempe rendszert.

A terv kategória díját a Remion Design Kft. vehette át Head Link nevű, kompakt duál csatornás EEG és bőrellenállás-mérő készüléke. A fejen rögzített öt szenzorával az egészségügyben felhasználható adatokat küld agyi és keringési tevékenységekről. A terv egyik újszerűsége abban valósul meg, hogy univerzális hardverként a jelenleg elérhető EEG-szoftverek bármelyikével kompatibilisen működik.

Vizuális kommunikáció kategóriában nyert a Fortepan Masters kötet, Szilágyi Róza Tekla, Barakonyi Szabolcs, Salát Zalán Péter és Simó György munkája, amelyek alapja a széles körben méltán elismert Fortepan, a Tamási Miklós által alapított unikális privátfotó-archívum. Barakonyi Szabolcs szubjektív, de koncepciózus válogatása rendhagyó módon nem a történeti dokumentum értéket, hanem a képekben megmutatkozó művészi kvalitást helyezi fókuszba. Boskovitz Oszkár Kadarka betűcsaládja nem a ma divatos geometrikus címbetűk táborát gyarapítja, hanem a hagyományokra épülő, hosszú szövegolvasásra alkalmas, opentype kenyérbetűk közé tartozik.

A diák kategóriát Ujváry Berta Zsófia (Moholy-Nagy Művészeit Egyetem) Hommage to Rudolf Ujvary című munkája nyerte. A szövöttanyag-kollekció egyben egy több generáción átívelő családi identitásgondozás is, hiszen az alkotó a nagyapja által tervezett épületeket használja fel inspirációs forrásként.

A Design Management Díj

A Magyar Formatervezési Tanács 2009 óta osztja ki a Design Management Díjat a designmenedzsment szemléletet kiválóan alkalmazó szervezeteknek. Idén Mórucz István kisvállalkozása, a Panyolium értékteremtő önazonosságával és formaérzékenységével érdemelte ki a 2022. évi Design Management Díjat. A panyolai gyümölcsfeldolgozó manufaktúra működése és szellemisége a legmagasabb szintű designgondolkodás megtestesülése, amelynek keretében a kreatív gondolkodás és a találékony megvalósítás biztos stílusérzékkel párosul.

A Co & Co Designcommunication Kft. a Herendi Porcelánmanufaktúra és Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által felajánlott Excellence különdíjában részesült. A vállalkozás több mint húsz éve a hazai kreatívipar aktív, nemzetközi szinten is jegyzett szereplője. Tevékenységüket több tucat hazai és nemzetközi designdíjjal ismerték el. Elismerő oklevélben részesült a budafoki KULTIKUM kortárs művészeti színtér, valamint Csányi Péter és Bárány Bence saját grafikákkal ellátott, irodalmat népszerűsítő ruházati márkája, a Vates.

Dizájn és építészet minden mennyiségben október 16-ig

A Budapest Design Week október 7. és 16. között, idén 19. alkalommal várja a látogatókat építészet és design metszéspontjait körüljáró kiállításokon, előadásokon, workshopokon, épületbejárásokon és stúdiólátogatásokon. A fesztivál központi helyszíne a Néprajzi Múzeum új épülete.

A Budapest Design Week programja és további információk a díjazottakról elérhetőek a fesztivál és a Magyar Formatervezési Tanács honlapján.

(Fotó: Mohai Balázs)

Ez is érdekelhet:

Pixelhomlokzat és az agyféltekék működése alapján berendezett kiállítás

Pixelhomlokzat, kiterjesztett valóság, és az agyféltekék működése alapján berendezett kerámiakiállítás – öt különlegesség a Néprajzi Múzeumról.

Budapesti dizájnstúdió a világ legjobb feltörekvő irodái közt

5400 jelentkezőből került be a legjobb 31-be a budapesti URBA dizájnstúdió a Dezeen magazin szavazásán. És még akár nyerhet is, akár a szakmai zsűri, akár a közönség szavazásán.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában