Érdekességet az izomról, amiket talán nem is gondoltál.

Az izom szervezetünk olyan szövete, ami a tápanyagokból nyert energiát mechanikai energiává alakítja át ezzel biztosítva a test, a belső zsigeri szervek aktív mozgásait, valamint a szív munkáján és az erek átmérőjének szabályozásán keresztül a vérkeringést és a szervezet vérellátását/véreloszlását, vagyis nagyon sok mindent köszönhetünk az izmainknak. Mondunk is még néhány érdekességet róluk.

A legerősebb izmunk

Erre a kérdésre nincs egyetlen válasz, mivel az erő mérésének többféle módja van, vagyis ez a témakör több szempontból is megközelíthető:

  • A legnagyobb izmunk a nagy farizom, vagyis a fenék.
  • A legnagyobb erőt a háromfejű lábikra izom, vagyis a vádli tudja kifejteni. Ha nem dolgozna folyamatosan, vagyis nem fejtene ki húzóerőt, elesnénk, miközben állunk, járunk, futunk, de felállni sem tudnánk.
  • A legnagyobb nyomást a rágóizom tudja kifejteni (több száz kiló is lehet négyzetcentiméterenként), vagyis az állkapocs izmai.
  • A legnagyobb igénybevételnek a szívizom van kitéve, ami egy egész életen át működik megállás nélkül – ez egy ember életében átlagosan évi 35-40 millió szívdobbanást (azaz a szív összehúzódását és a vér tovább pumpálását) jelent.
  • A legsokoldalúbb izmunk a nyelv. Enélkül nem tudnánk táplálkozni, ízlelni, és beszélni sem.

Az izmok felelnek a testhőmérsékletünk jelentős részéért

A testhőd 85%-át az izmok összehúzódása termeli, ekkor ugyanis erős hőt engednek ki magukból. Amikor a hidegben remegni kezdesz, a tested valójában megpróbálja felmelegíteni magát – talán nem tudtad, de a remegés általi hőtermelés hatékonyabb a mozgással végzettnél, mivel az élőlény mozdulatlan marad, vagyis a hőszállítás révén kevesebb hő jut ki a környezetbe.

Alvás közben épül az izom

Az izomnövekedés három dolog függvénye: edzés, tudatos táplálkozás és pihentető alvás. A pihenés pedig azért fontos, mert ekkor regenerálódik a mikro sérüléseket elszenvedett izomzat, vagyis lényegében ekkor indul be az izomnövekedés. Ha nem alszol jól vagy eleget, a szervezeted csökkenti az építő (anabolikus) hormonok termelését, helyette a romboló (katabolikus) hormonok termelésébe kezd – a szervezetünk megfelelő működéséhez kábé 7-9 óra alvás szükséges.

Testsúlyunk majdnem felét az izmaink teszik ki

Testünk háromfajta izomszövetből épül fel (harántcsíkolt, sima- és szívizomszövet), ezek a testsúlyod 35-40%-át teszik ki – persze ez függ a testalkattól, kortól és egészségi állapottól is –, ami azért is van így, mert az izomszövet sokkal nehezebb a zsírszövetnél. Ha viszont belegondolsz, ez a bizonyos 35-40% nem is tűnik olyan soknak, hiszen az álláshoz, járáshoz, nyeléshez és a szívünk életünk végéig tartó folyamatos és állandó működéséhez izomcsoportok tömegeit használjuk.

(Forrás: medium.com, shopbuilder.hu, Wikipédia, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ennek az állatnak csak a heréi egy tonnát nyomnak

Testtömegének 1%-át is adhatják, de még csak nem is a valaha létezett legnagyobb ismert állathoz tartoznak.

Tudod, miért hallod teljesen másmilyennek a saját hangod a felvételekről?

És akkor is másmilyennek hallod, ha füldugót használsz. Elmondjuk, hogy lehet ez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés