Nemcsak az oltási kapacitást kell növelni, hanem másképp kell építkezni, és az erdőgazdálkodásnál is új szemléletre van szükség.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya. A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – huszonkét nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a Hun-Ren Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) tudományos tanácsadója volt.

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében üzemanyagként viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

780 millió hektár/év

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok – például fenyők, eukaliptusz – telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek az ún. wildland-urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya.

Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni, tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van.

Mi lehet a megoldás?

Az egyre szárazabb és melegedő klíma miatt Európa számos országában jelentősen hosszabb lett a tűzveszélyes időszak. A népesség növekedésével pedig egyre több olyan terület van, ahol a kialakult tüzek emberi életet, infrastruktúrát vagy természeti értékeket veszélyeztetnek. Mindezek miatt Európa-szerte olyan mértékű lett a tűzveszély, hogy

a tűzoltási kapacitás nem elegendő arra, hogy kellő gyorsasággal és hatékonysággal lehessen egyes nagy intenzitású tűzesetekre reagálni.

Ezért kell a tűzoltási kapacitás fejlesztése mellett a kiváltó okokat is megelőzni. A nemzetközi projektben részt vevő kutatók több megközelítésből – közvetlen vagy közvetett megelőzés – fogalmaztak meg javaslatokat. Szerintük fontos lenne egy tűztudatos társadalom felépítése – amely ismeri a kockázatokat, tudatosan viselkedik a természetben, és támogatja a természetbarát tűzkezelési megközelítéseket. A tűzvédelmi gyakorlatok összehangolása a különböző mezőgazdasági tevékenységekkel is fontos lépés lenne, ezek ugyanis csökkenthetik a tüzek kockázatát.

Ezeken felül a kutatók szerint érdemes a városok körüli területek tervezésénél az olyan használati formákat érdemes előnyben részesíteni, amelyek csökkentik az éghető biomassza mennyiségét: például a legelőkön az állatok a biomassza rendszeres eltávolításával csökkentik a tűzveszélyt és így a lakott területet is védik.

Lényeges, hogy az épületek kevésbé éghető anyagokból épüljenek, illetve meg kell tervezni a városi növényzetet, és olyan fajokat érdemes ültetni, amelyek pirofóbok, tehát nem gyulladnak meg olyan könnyen.

Az ökológiai sokféleség fenntartása is nagyon fontos, vagyis a változatos és őshonos fafajösszetételű erdők fenntartása és telepítése, a változatos tájszerkezet és a bizonyos élőhelytípusokban a kontrollált égetés lehetőségének megfontolása. Mediterrán élőhelyeken rendszeresen alkalmazzák ezt a módszert: tervezett és kontrollált módon direkt leégetik az adott területeket, ezzel megakadályozva, hogy felhalmozódjon az éghető biomassza. Sőt, ezek a tervezett égetések fenntarthatják az időszakos, alacsony intenzitású tüzektől függő ökoszisztémákat is, mint például a mediterrán bozótosok és egyes gyepek, elősegítve az ilyen élőhelyekre jellemző fajok fejlődését.

(Forrás: Hun-Ren Magyar Kutatási Hálózat)

Ez is érdekelhet:

Mi ez a rózsaszínű cucc, amivel a lángokban álló Los Angelest szórják be?

Nemcsak látványos, hanem egy életmentő eszköz is, bár káros hatásai is lehetnek.

Miért nem tengervízzel oltják Los Angelest, ha már fogytán az édesvíz, és ott a Csendes-óceán a közelben?

Kézenfekvő megoldásnak tűnhetne a Csendes-óceán vizét használni, de jó okkal nem teszik ezt a tűzoltók.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nyár, aperitivo, dolce vita Budapesten

Okos autók, makacs sofőrök – így viszonyulnak a magyarok az újabb technológiákhoz

Brutalizmus rózsaszínben – La Muralla Roja

További cikkeink a témában
A nyár titkos karmesterei nélkül nincs biztonságos repülés
Hirdetés