Kézenfekvő megoldásnak tűnhetne a Csendes-óceán vizét használni, de jó okkal nem teszik ezt a tűzoltók.
Los Angeles környékén már több mint egy hete tombolnak a pusztító tűzvészek. Az oltást jelentősen nehezíti, hogy fogytán vannak az édesvízkészletek. Kézenfekvőnek tűnhetne, hogy a tűzoltók a közeli, látszólag kimeríthetetlen vízforrást, a Csendes-óceán vizét használják a lángok megfékezésére. De mégsem teszik. Miért?
Bár a Csendes-óceán valóban hatalmas mennyiségű vizet kínál, és még a tűz oltására os alkalmas lenne, a sós víz használata több gondot okozna, mint amennyi hasznot hozna.
A tengervíz magas sótartalma károsíthatja a tűzoltásra használt eszközöket (például a repülőgépek vízpumpáit), és csökkenti a víz hűtő hatását is. Emellett a só hosszú távú negatív hatásokat gyakorolhat a talajra és a növényzetre, merthogy akadályozza a növények víz- és tápanyagfelvételét, toxikussá teszi a talajt, és rontja annak vízáteresztő képességét. Ráadásul a nagy mennyiségben alkalmazott tengervíz beszivároghat a környék édesvízkészleteibe, ami tovább növelné a környezeti károkat. A tengervíz használata logisztikai nehézségek elé is állítaná a tűzoltókat, hiszen a vizet először ki kellene szivattyúzni az óceánból, majd biztosítani kellene annak (hatékony) elszállítását a tűz helyszínére.
Mindezek miatt a tűzoltók inkább a környékbeli édesvízforrásokra támaszkodnak. Persze rendkívüli helyzetekben előfordulhat, hogy tengervizet is bevetnek, de ezt mindig rendkívül körültekintően teszik, hogy minimalizálják a károkat – nehéz elképzelni, mi lehet ennél is nagyobb vészhelyzet.
(Forrás: Independent, fotó: Getty Images)
Minden, amit a Los Angeles-i tűzvészről írtunk: