Talán ma már nem fáj annyira a tegnapi másnaposság. De miért van ez a szenvedés?

Nyilvánvalóan az alkohol a felelős ezért, ami rendesen felborítja metabolizmusodat, azaz az anyagcserédet. Az alkohol ugyanis lecsökkenti a glikogén és szénhidrátok* mennyiségét a szervezetedben, ezért megváltozik a vércukor mennyisége és egyensúlya.

*A glikogént szénhidrátokból nyered, vagyis nem csoda, ha egy rendesen átivott éjszaka után a cukros és lisztes italokat/kajákat kívánod.

És nem is kell sokat innod, vagyis nem is kell másnaposnak lenned ahhoz, hogy farkaséhesen ébredj. Kutatások bizonyítják, hogy már három feles is 30%-kal csökkenti a vércukorszintet, ami már bőven elég ahhoz, hogy korgó gyomrod mérhetetlen éhséggel ébresszen.

A folyadék utáni sóvárgás mögött pedig természetesen a dehidratáltság áll, ami azért történhet meg veled, mert az alkohol vízelvonó hatása miatt gyakorlatilag kiszárítja a szervezetedet, és fejfájással, szájszárazsággal és szomjúságérzettel figyelmeztet, hogy folyadékra lenne szükséged.

Persze vannak trükkök a másnaposság megelőzésére, ezeket te is ismered: például az este folyamán nemcsak alkoholt érdemes inni, hanem vizet is, valamit akár enni is lehet egy kis sós vagy édes ropogtatnivalót, mert ezek ugye felszívják az alkoholt.
Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés