Ez most egy furcsa földház vagy egy digitálisan tervezett épület? Nos, mindkettő egyszerre.
Rendhagyó házon dolgozik a chilei BASE Studio az ország középső részén lévő Puchuncaví régióban: a Quincha House jelenleg is épül, és még az idén átadják majd. Persze nem ezért különleges:
digitálisan terveznek meg egy házat, amit aztán hagyományos, kézműves módszerekkel építenek meg.
Ez a hagyományos mód a latin-amerikai „quincha” építés, amely elsősorban fából és természetes rostokból hoz létre földrengésálló vázat, amit aztán kézzel fednek be vályoggal. Újragondolják a föld, mint építőanyag térbeli, geometriai és anyagi lehetőségeit, illetve a helyi, kézműves technikák kombinálását a digitális tervezéssel.
A BASE alapvetően a mai élet kihívásainak és lehetőségeinek megfelelő, a hagyományostól eltérő térhasználatban, forma- és anyagválasztásban gondolkozik, ezúttal viszont kombinálja azt a legegyszerűbb helyi módszerekkel. Azért ne egyszerű vályogházra gondoljunk: úgy készítenek teherhordó elemeket (falakat, boltozatokat) és kerámia burkolatokat a földből, hogy a legtöbbet hozzák ki a tulajdonságaiból.
A földet öntőformákban alakítják át, míg a ház külső burkolata egy vízálló réteg, amelynek kerámia furnérkomponensei szabályozzák az esővíz áramlását, geometriai folytonosságot biztosítanak, és monolit-jelleget adnak a háznak.
Odabent egy központi tér és egy lineáris keringési tengely köré szerveződik a többi helyiség, változatos mérettel és tájolással, a helyszíni adottságoknak és a leendő lakók igényeinek megfelelően.
Quincha House
Építészet: Barbara Barreda, Felipe Sepúlveda
Együttműködő partnerek: Martín Gómez, Matías Ramírez
Geológiai tanácsadó: Camilo Giribas
Tervezőmérnök: Guillermo Astorga
(Forrás, látványtervek: BASE Studio)
Ez is érdekelhet: