Ezúttal sem egy sztárépítész nyert, és ennek csak örülünk.
A Burkina Fasó-i, német kettős állampolgár Diébédo Francis Kéré kapta a legrangosabb építészeti elismerést, a Pritzker-díjat – írta az Octogon.
„Francis Kéré a Föld és lakói számára fenntartható építészetet művel a rendkívül szűkös vidékeken. Egyszerre mérnöki munka és szolgálat, amit ellát: számtalan ember életét és tapasztalatait javítja a világ egy olyan régiójában, amelyet időnként elfelejtenek” – utalt Afrikára Tom Pritzker, a díjat támogató The Hyatt Alapítvány elnöke.
Ahogy az elmúlt években, ezúttal sem csillogó gigaberuházások tervezője kapta a Pritzker-díjat: olyan építész nyert, akinek a munkássága messze túlmutat az építészet materiális oldalán. A Burkina Faso állambeli Gandóban született, ma berlini székhelyű irodát működtető Kéré számára meghatározó volt szülőhelye általános iskolájának megtervezése 2001-ben.
Korlátozott erőforrásokból tervezett egy épületet, amely dacol a szélsőséges hőséggel és a rossz fényviszonyokkal, ráadásul nagyon sokat ad a közösségnek: a projekttel 120-ról 700-ra nőtt az iskola tanulóinak száma, és újabb, a közösség javát szolgáló beruházásokat katalizált (Tanárok Lakása, 2004; az iskola bővítése, 2008; Könyvtár, 2019).
A legtöbb munkája Afrikában valósult meg eddig, ahol helyi anyagokat és hagyományos technológiákat használ, akár a szélsőséges épületfizikai igények kielégítésére is, mint a kenyai Startup Lions Campus esetében, ahol helyi kövekkel és egymásra rakott tornyokkal segítette az épület passzív hűtését, minimumra csökkentve a szükséges légkondi-használatot.
Katt a galériára!
A szent fa alatti tanácskozás nyugat-afrikai hagyománya visszatérő elem a munkáiban. A 2019-es kaliforniai Coachella Fesztiválra készült Sarbalé Ke Kéré anyanyelvén az Ünneplés Házát jelenti, és utal az üreges baobab fa formájára, amelyet hazájában gyógyászati tulajdonságai miatt tisztelnek.
Bár sokat tervez Afrikában (a fenti országok mellett Benint, Malit, Togót, Mozambikot és Szudánt említhetjük), megvalósultak már munkái Dániában, Németországban, Olaszországban, Svájcban, és az Egyesült Királyságban is.
És nem elégszik meg a szegény régiók közösségeinek szolgálatával: 1998-ban létrehozta a Kéré Alapítványt, hogy projektek, partnerségek és adománygyűjtés révén segítse szülőhelye, Gando lakosságát.
(Forrás: Octogon, fotók: pritzkerprize.com)
Ez is érdekelhet: