Egy felüljárót választottak a legjobb 2023-as cseh épületnek.

Kihirdette a Cseh Építészeti Díj 2023-as győztesét a helyi építészkamara, és bemutatta a további hat döntőst is. A nemzetközi zsűri 241 – különböző léptékű és funkciójú – projektből válogatott; a döntősök mindegyikének komoly erőssége volt a környezethez való illeszkedés, legyen az városi, történelmi vagy természeti kontextus.

Talán némiképp meglepő, de a nyertes az eredeti, 1981-ben épült felüljárót felváltó, lifttel ellátott litomyšli gyaloghíd lett.

Az új híd akadálymentes közlekedést biztosít a Városháza és a központ között, és sokkal kulturáltabbá teszi a forgalmas I/35-ös autópályán való átjutást.

A városközpont felé eső lift egyben alátámasztja a híd szerkezetét, a torony egyben új, jól látható landmark épületet is jelent. Nyugatról egy meglévő támfalra fekszik a szerkezet.

A konzolos végű acél hídszerkezet egyben kilátópont is a fákkal szegélyezett Loučná-folyóra, míg a lift bejáratait és a torony hátsó falát Ivana Šrámková grafikái díszítik.

A könnyű acélszerkezet és a látszóbeton kontrasztját éjszaka szépen kiemeli a híd világítása is.

„Egy jó híd olyan, akár egy jótett egy kegyetlen világban, egy önzetlen befektetés a közterületbe, emberek és a helyek összekapcsolása, amely kellemes élményt és látványt nyújt – szólt a zsűri költői értékelése. – Litomyšl új gyaloghídja pontosan ilyen: építészet, mérnöki munka és urbanisztika meggyőző szintézise, amely úgy köti össze a város két szegletét, mint a prágai Károly-híd kortárs változata, ahol a híd és a torony két nagyléptékű szoborként játszik egymással, de a szomszédos barokk toronyra is reagál.”

Kiemelik még, hogy a híd „nem hivalkodó és nem is visszahúzódó, pontosan az, amire ezen a helyen szükség van”.

Litomyšl város korábbi és jelenlegi polgármesterei havonta egyeztetnek a város építészeivel, és ötletelnek a város stratégiájáról, lehetőségeiről. Ezért aztán nem is meglepő, hogy a Brnótól északra lévő tízezres városban – melynek a kastélya UNESCO világörökségi helyszín – számos jelentős kortárs épület született a közelmúltban.

A jelöltek között volt még a fenntartható erdészettel foglalkozó Kloboucká lesní cég saját magának, egy erdő közepén épített székháza, egy panelház loggiás bővítése, egy új kertvárosi temető, és a Plato Kortárs Művészeti Galéria is.

Litomyšl gyaloghíd

Építészet: Ehl & Koumar Architekti (vezető tervezők: Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák, Ladislav Šašek)
Megrendelő: Litomyšl város
Átadás éve: 2022
Fotók: Tomáš Souček

Ez is érdekelhet:

Prága új, karbonsemleges városrészt épít

Gáztól és széntől független új városrészt épít Prága, saját központtal, egy szennyvíztisztítóból származó hő- és hideghő felhasználásával.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tianna egyáltalán nem tud öltözködni

Négy étel, amivel megtisztíthatod a szervezeted az ünnepi kajálásoktól és italozgatásoktól

Ki tartja be sikeresen az újévi fogadalmait?

További cikkeink a témában
Vagány és érzéki dizájncuccok karácsonyra, amivel tuti meglepetést okozol
Hirdetés