Ha van egy klassz kerted, az még csak egy jó kezdet: a gyepet ápolni is kell, méghozzá nemcsak fűnyírással, hanem gyepszellőztetéssel és időnként gyeplazítással. Ijesztően hangzik, de mutatunk néhány egyszerű, praktikus eszközt, ami megoldja mindezt.
Ha egy zöldebb világot (na jó, legalább zöldebb lakókörnyezetet) szeretnénk, azért elsősorban mi magunk felelünk: Budapesten például a zöldfelület a magánkertekben csökken a legjobban, főleg a műfű, díszkavics és a térkő burkolatok divatja miatt. A házak mellé parkolók, medencék, teraszok épültek, műfüvet fektettek le, díszburkolatot építettek.
Ehelyett minden szempontból sokkal egészségesebb az ápolt, tiszta, szép gyep. Azért viszont tenni is kell, mert a közhiedelemmel ellentétben a fű nem nő csak úgy magától, pontosabban ha csak úgy magától nő, akkor korántsem lesz olyan, amit örömmel nézegetnél a kertedben.
Lazítás, szellőztetés
Három-négyévente, tavasz közepe táján ajánlott gyeplazítást végezni, amikor átvágjuk a talaj felső félcentis rétegét és a fű gyökerét, ezzel lazább, levegősebb lesz a fű gyökere körül a talaj, a fű pedig dúsabban nő majd. Ez a művelet megszabadít az elhalt növényi részektől, a mohától, a filcesedett kaszáléktól, és a gyomoktól is. Először nyírjuk le a füvet 3-4 centisre, majd hosszában és keresztben is menjünk át a területen a gyeplazítóval. A kötött talajra érdemes egy-két centis homokréteget szórni, és ha nagyon sok mohát és filcréteget távolít el a gép, felülvetés szükséges, hogy hamarabb nője be a fű a szabadon maradt részeket, ne telepedhessenek meg a gyomok.
Most viszont nézzük a fő témánkat, a gyepszellőztetést!
Az egyszerűbb technika, amikor a fűszálak közül szedjük ki az elhalt, nem oda való részeket, mintha jó alaposan kifésülnénk. Ez kis kertben rendben is van, de nagyobb területen rendkívül fárasztó, körülményes munka. Oda sokkal hatékonyabb egy profi gép. Mutatunk is néhány jó tippet!
Egy jófajta kombi gép, azaz lazításra, szellőztetésre és gyűjtésre is alkalmas. A húsz karommal ellátott levegőztető henger nem károsítja a gyepet, és eltávolítja a mohát a gyökerekkel együtt, míg a 20 késsel felszerelt késhengerrel a talaj kiegyenlíthető és levegőztethető. A szellőztető munkaszélessége 32 centi, a munkamélysége pedig négy fokozatban állítható (-10, -5, 0, +5 mm). És mivel van egy 40 literes fűgyűjtője, nem szükséges a művelet után újra átmenni a területen fűnyíróval.
Hogyan bánj a kombi gépekkel
A kombi gépeket a gyártók késes és drótos tengellyel együtt csomagolják, azaz elég a tengelyeket cserélni, nem kell külön gépeket venni. A lazítást mindig a késes tengellyel végezd, ennek a munkamélysége állítható, így szellőztetésre is használhatod, csak állítsd magasabbra, hogy ne érje a földet a kés. A rugós tengelyt csak gyepszellőztetésre használd, ha a rugók a talajt érik, hamar elkopnak.
Ugyanúgy a fenti három funkciót tudja ez a középkategóriás akkus gép, de már mindenben egy picit jobb: a munkamélysége például öt fokozatban állítható, a gyűjtője öt literrel nagyobb. Az ajánlott terület 500 m², azaz elboldogul egy jobb fajta városi kertben, ahol egyáltalán nem gond a szerény tíz kilójával elgurigázni.
És elérkeztünk a legerősebb gyepszellőztetőhöz: egy benzines géphez 4200 W teljesítményű motorral, és 8 fokozatú, központi munkamagasság-állítási (-15 - +5 cm) lehetőséggel. A tűi kis lyukakat szúrnak a földbe, ahol a levegő megemelkedik, ezáltal elősegíti a víz felszívódását, valamint csökkenti a gyomok elszaporodását. Végül a 45 literes gyűjtőzsákba tereli a hónapok alatt felgyülemlett talajtakarót, ezzel rengeteg időt és energiát spórol, mert nem kell gereblyézed. Mivel bivalyerős gép, egész évben képes ellátni az ápolási feladatokat, és akár 1200 m²-es kerttel is elbánik.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a BAUHAUS.
(Borítókép: Unsplash)
Ez is érdekelhet: