Ha zöldebb Budapestet akarunk, azért elsősorban mi, benne lakók tehetünk, hivatalosan is: a fővárosi zöldfelület a magánkertekben csökken a legjobban, főleg a műfű, díszkavics és a térkő burkolatok divatja miatt.

Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze már két és fél éve is felhívta a figyelmet arra, hogy a zöldfelületi intenzitás térképe alapján

a fővárosban a legnagyobb arányban a magánkertekben csökkent a zöldfelület az előző években: a házak mellé parkolók, medencék, teraszok épültek, műfüvet fektettek le, díszburkolatot építettek.

Mindez jól mutatja, hogy mindannyiunk szemléletén változtatni kell, ha több zöldet kérünk számon, nem érdemes (csak) a hatóságokra mutogatni.

Zöldellés a Gellért-hegy oldalában – Fotó: Unsplash

Az idei nyár világosan megmutatta, hogy a városi hősziget-hatás valós fenyegetést jelent, és nem az urbanisták elvont fogalma. A Válasz online most Bardóczi és más szakértők segítségével részletesebben is írt a problémáról, többek között megállapítva, hogy:

  • Az egyik fő bűnös a műfű-mánia. Sokan szebbnek és tisztábbnak látják az igazinál, csakhogy alapvetően ez egy műanyag, ami nem termel oxigént, alatta „berohad”, elhal a talaj, és hűtés helyett még fűt is – egy különböző talajokat vizsgáló teszt szerint a műfű a legforróbb, a mérés szerint 73,1 Celsius-fokra „izzott fel”
  • Majdnem ilyen rosszak a díszkavicsokból kialakított kertek. Ezekben először eltávolítják a humuszréteget, majd fél méter magasságban kavicsokkal fedik le, így olyan steril felületek jönnek létre, amelyekben nem élnek növények. Ellenben ha a vékony kavicsréteget növényekkel szakítják meg, akkor a főtájépítész még pázsithelyettesítőként is elfogadhatónak tartja, mert a „gyep az egyik legfenntarthatatlanabb dolog a világon”. Kavicskert persze sokféle van, így érdemes alaposan átgondolni, milyet telepítenénk.
  • A térkő is megállíthatatlanul terjed, és addig nincs is baj vele, amíg a kerti utakat burkolják vele, csakhogy sokszor jóval nagyobb terület lesz térköves, akár az egész udvar vagy előkert, ez pedig ökológiai hatását tekintve ugyanolyan, mintha lebetonoznánk a kertet.

Száz százalékról nullára

Budapest eddigi utolsó műholdas infrafotóján a kutatók elképedve nézték a sportpályákat. Ezek a korábbi felvételen a legnagyobb kánikulában sem izzottak át, most meg úgy néztek ki, mint egy betonteknő: zöld helyett tiszta vörösek voltak, azaz száz százalékról nullára csökkent a zöldfelületi intenzitásuk. A kutatók felkerestek egy-egy ilyen helyszínt, ahol kiderült: a korábbi füves pályát műfűvel borították be.

A teljes cikket itt találod

(Fejléckép: körforgalom a József Attila Lakótelepen, Berkecz Ádám, Unsplash)

Ez is érdekelhet:

A budapesti tetők két és fél Paksi Atomerőmű kapacitását rejtik

Elkészült a Budapest Szolár Térkép, így már te is megnézheted, milyen napelemes potenciál van a házad tetején. Ha meg sokan élnek a lehetőségeikkel, a város közelebb kerül a 2030-as klímacéljaihoz.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában