Számtalan jótékony hatást gyakorol a szervezetre, ugyanakkor van egy de.

A citrusfélék igencsak közkedvelt gyümölcsök, a citrom, a narancs és a grépfrút viszi a prímet mindközül, ezeket szívesen fogyasztjuk gyümölcsléként főleg a reggelihez, hogy jókora vitaminadaggal indítsuk a napot – persze a nagy mennyiségű A- és C-vitamin-tartalmuk mellett a magas rost- és flavonoid koncentrációjuk miatt is jót teszünk a szervezetünkkel velük, ergo: nagyon egészségesek.

Igen ám, azonban végzetes hibát követhetünk el, ha grépfrútlével veszünk be gyógyszert, ugyanis képes módosítani annak hatását – mondanunk sem kell, hogy negatív irányba – azáltal, hogy gátolja az összetevők lebomlását a májban, ami akár halálos is lehet.

Egy kicsit tudományosabban ez úgy néz ki, hogy a grépfrútban található furanokumarinok gátolják a belek falában és a májban jelen lévő, szervezetünkbe kerülő idegen anyagok lebontásában fontos szerepet játszó úgynevezett citokróm enzimek működését, amik így nem tudják kellő hatékonysággal lebontani a gyógyszert. Ennek következményeként több orvosság jut túl az emésztőrendszerünkön, mint amennyit testünk képes kezelni, ami pedig a gyógyszer mellékhatásainak erősödését vagy toxicitását okozhatja.

Több kutatás is bizonyította, hogy a grépfrút képes jelentősen módosítani egyes készítmények hatását. Például a magas vérnyomás kezelésére felírt felodipin (a Magyar Gyógyszerkönyvben Felodipinum) nevű gyógyszerből háromszor akkora értéket mértek a kutatók, ha valaki grépfrútlével, grépfrútszeletekkel vagy grépfrútkivonattal vette be, mintha vízzel tette volna. A mellékhatások a szedett gyógyszerektől függtek, de a vizsgálatok szerint előfordult hasi vérzés, szívritmuszavar, vesesérülés és hirtelen halál is.

Mindezek ellenére azoknak sem kell kiiktatniuk az étrendjükből a grépfrútot, akik gyógyszert szednek, egyes ajánlások szerint szimplán csak 1-2 órát kell várni a grépfrútos étkezéssel, ugyanakkor a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (National Health Service, NHS) azt javasolja, minden esetben beszéljünk a háziorvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel, ha a szokásos étrendünk bármilyen formában tartalmazza az ominózus gyümölcsöt.

(Forrás: National Health Service, Webbeteg, fotó: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Jó nagy pofonba szaladsz bele, ha e-cigizel vagy „iqosozol” az egészségesebb cigizés vagy a leszokás érdekében

Sok dohányos próbál meg e-cigaretta vagy hevített dohánytermékek segítségével leszokni, na, nekik van egy rossz hírünk.

Anabolikus szteroidok: életveszélyessé tehetik az edzésed, vagy meg is ölhetnek

Nem véletlenül illegális az anabolikus szteroidok használata. Elmondjuk, miért van így.

Kiderült, hogy agydaganatot okoz-e a mobiltelefon mindennapi használata

Egy húsz évet felölelő tudományos kutatás eredményét hozták nyilvánosságra.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Egy okos, szép, szőke lány

További cikkeink a témában