A cél az állatvilág megóvása.
Jóváhagyták a helyi hatóságok a vadlovak helikopteres kilövését az egyik legnagyobb ausztráliai nemzeti parkban. Az állatvilág megóvását célzó döntés - amelyet szükséges intézkedésként ítéltek meg -, nagy vitát váltott ki.
Az Ausztráliában csak brumby néven emlegetett vadló mintegy 19 ezer egyede él a Kosciuszko nemzeti parkban, az ország déli részén. Új-Dél-Wales állam hatóságai 2027-ig háromezerre akarják csökkenteni a számukat. A parkőrök már most tűzfegyverrel vagy csapdával csökkentik a számukat, illetve szállítják át őket más területekre. Penny Sharp, Új-Dél-Wales környezetvédelmi minisztere szerint azonban ezek az intézkedések elégtelenek:
„Az őshonos fajokat kihalás fenyegeti, és az egész ökoszisztéma veszélyben van a vadlovak túl nagy száma miatt. Cselekednünk kell!”
A hatóságok azért tartják ártalmasnak a vadlovakat, mert
- növelik a talajeróziót,
- lelegelik vagy letapossák a növényzetet,
- lerombolják az üregeket,
- konkurenciát jelentenek a többi állatnak az élelemért és a menedékért folyó küzdelemben,
- és az ivóhelyeket is beszennyezik.
A helikopteres kilövést 2000-ben már alkalmazták egy rövid ideig, akkor több mint hatszáz vadlovat öltek meg három nap alatt. A kilövés ellenzői azzal érvelnek, hogy a vadlovak hozzátartoznak az ausztrál nemzeti öntudathoz. A brumbykat az ausztrál vidék romantikus dicsőítéséről ismert neves ausztrál költő, Banjo Paterson (1864–1947) is megénekelte.
Ausztráliában a vadlovak száma a 400 ezret is elérheti az Invazív Fajok Tanácsa nevű ausztrál civil szervezet szerint, amely üdvözölte Új-Dél-Wales döntését pénteken. A dél-ausztráliai államban a vadlovak száma 15-18 százalékkal növekszik évente, azaz jóval több példánnyal, mint a jelenlegi módszerekkel kiirtott lovak száma – közölte Jack Gough, a szervezet szóvivője.
(Forrás: MTI. A képek illusztrációk.)
Ez is érdekelhet: