Minden évben Finnország a legboldogabb, és top 10 hemzseg az északiaktól. Viszont találtunk egy vaskos meglepetést az élmezőnyben.

Idén is közzétették a boldogság napján a World Happiness Reportot, ahol idén is – ahogy eddig mind a hatszor – Finnország végzett az élen. A lista összeállítói a GDP és a várhatóan egészségesen eltöltött élettartam mellett figyelembe vették a válaszadók mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak, ha bajba kerülnek, mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben, mennyire érzik korruptnak a társadalmat, amiben élnek, mennyire gondolják nagylelkűnek magukat és mennyire látják borúsan a jövőt.

A szubjektív szempontokat egytől tízig maguk a kérdezettek értékelték. A felmérésben 143 ország lakosait kérdezték a fentiekről.

Finnország első helye, és a skandináv remeklés gránitba vésett eredmény, a tanulságokat is megírtuk már, éppen ezért inkább megnéztük, látunk-e valami érdekeset az élbolyban.

Elég volt az ötödik helyig olvasni, és máris jött egy vaskos meglepetés: Izrael.

Hogyan lehetséges ez, hogyha az október 7-i terrortámadás óta a gázai háborúról szólnak a hírek?

A Holt-tenger izraeli szakasza 

Mindenekelőtt tudni kell, hogy Izrael 2022 óta minden évben a top 10-ben szerepel, a lista készítői pedig az utolsó három év átlagát számolják, ami „gyakran eltompítja az egyes évek kataklizmáinak hatását.

Esetünkben az idei izraeli felmérést már az október 7-i támadás után, de még a háború megkezdése előtt vették fel, így bár az életminőség-értékelések meredeken csökkentek, ezek a pontszámok csak az átlag egyharmadát tették ki.

Annál különösebb ugyanakkor, hogy felmérték Palesztinát is, méghozzá a Gázai övezet és Ciszjordánia palesztin területein, október 7-e előtt – ennek ellenére Palesztinát a 103. helyen rangsorolták.

Maszada, az UNESCO Világörökség része

Másfelől az értékeléskor különbséget tesznek az egyes generációk boldogságérzete közt is, ami Izraelben – ahogy sok más országban is – jelentős eltérést mutat: a 30-44 évesek körében a második helyen állna, ám a hatvan felettieknél csak a 18. lenne.

Izrael előkelő helye az élettel való elégedettség stabilitásának köszönhető, és inkább az ország jellemzőivel (erős gazdaság, jó egészségügyi szolgáltatások, összetartó társadalom) függ össze, mint az érzelmekkel – magyarázta Anat Fanti boldogság irányelv kutató. – Ez nemcsak az elmúlt évekre igaz: a lista első tíz helyezettje alig változott a Covid idején is.”

Megjegyezte azt is, hogy a pozitív érzelmek indexében Izrael a 114. helyről a 123. helyre esett vissza, ami a vártnál kevésbé jelentős.

Magyarország a középmezőnyben

A lista első tíz helyezettje: Finnország, Dánia, Izland, Svédország, Izrael, Hollandia, Norvégia, Luxemburg, Svájc, Ausztrália. Magyarország az ötvenhatodik helyen végzett, öt helyet rontva a tavalyi ötvenegyedik helyről.

(Forrás: CNN, Ynetnews, fotók: Unsplash, a nyitóképen Tel-Aviv)

Ez is érdekelhet:

Boldogság-sziget itt van a közelünkben, egy kellemes autóútnyira Budapesttől

Melyik közeli szigetet becézik a boldogság szigetének, és miért?

A híres finn boldogságtanfolyam három legfontosabb tanulsága

Értelmes tervezés, városlakóként is kimenni a szabadba, megelégedni azzal, ami van – apró lépések a boldogsághoz a finn módszer szerint.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Vanessa választhat, hogy dalt vagy forgatókönyvet írjunk neki

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés