A Hold lehet a kulcs hozzá.

A Utah-i Egyetem elméleti fizikusai tanulmányukban valószínűleg minden eddiginél meredekebb elmélettel álltak elő azzal kapcsolatban, miként lehetne mérsékelni a globális felmelegedés mértékét:

lényegében leárnyékolnák a Földet, a beérkező fényeket holdporral blokkolnák, az anyagot pedig a Holdról juttatnák el Föld és a Nap közötti pálya Lagrange-pontjába*.

A kutatás vezetője és a Utah-i Egyetem elméleti asztrofizikusa, Ben Bromley elmondta, hogy „tanulmányunk igazán izgalmas része volt annak felismerése, hogy a természetes holdporszemcsék éppen megfelelő méretűek és összetételűek ahhoz, hogy hatékonyan szórják el a napfényt a Földről”.

*A Lagrange-pont (librációs pont, illetve L1, L2, L3, L4, L5 pontok) a csillagászatban a tér azon öt pontja, amelyben egy kis test két, egymás körül keringő nagyobb test együttes gravitációs vonzásának hatására azokhoz képest közelítőleg nyugalomban maradhat. Az ebben a pontban elhelyezett test helyzete fix marad a másik kettőhöz képest, ebből a szempontból hasonló a geostacionárius pályához. (Wikipédia)

A kutatók becslése szerint évi 54 millió tonna holdporra lenne szükség ahhoz, hogy érdemi változást érhessünk el. Egy kis gond azonban akad ezzel, a napszél és a sugárzás képes elsodorni ezt a porfelhőt, vagyis folyamatosan kéne pótolni, különben fennáll az úgynevezett „leállási sokk” veszélye, az ideiglenes lehűlés hirtelen leállása következtében ugyanis a Föld elkezdene gyorsan felmelegedni.

Bromley szerint a holdpor bányászata nem igazi megoldás a felmelegedésre, és továbbra is a földi védekezésre kellene helyezni a hangsúlyt. Ezen a véleményen van az Utrechti Egyetem professzora, Frank Biermann is, aki szerint

„az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésére van szükség, ami gyors technológiai fejlődést és társadalmi-gazdasági átmeneteket igényel”.

(Forrás: The Guardian, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Videón, ahogy egy idegen csillagrendszerben keringenek a bolygók a csillagjuk körül

Mindegyik planéta nagyobb a mi Naprendszerünk legnagyobb bolygójának számító Jupiternél.

Így néz ki a Föld és a Hold a Naphoz legközelebb eső bolygótól nézve

183 millió kilométeres távolságból sikerült megörökíteni a Földet és a Holdat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

További cikkeink a témában