Új fosszilis-alapú fűtési rendszert pedig már nem is lehet majd telepíteni.
Hollandiában 2026-tól nem lehet majd telepíteni új fosszilis alapú fűtési rendszert a kormány tervei szerint, miközben kötelezővé teszik a hőszivattyúk használatát vagy a távfűtési hálózathoz csatlakozást. Hollandia erősen függ a gáztól, amely a lakossági fűtési igény 71 százalékát fedezi, és a széles körben elterjedt, gyakran privát mezőgazdasági üvegházak csak rontják a helyzetet, tehát a magas gázárak eléggé fájnak a lakosságnak.
„Egyre sürgetőbb törekedni a fenntarthatóságra, és anyagilag is jobban járunk, ha kevesebb földgázt használunk – magyarázta Hugo de Jonge lakásügyi miniszter. – Ezért akarja a kabinet, hogy 2026-tól a hőszivattyú legyen a standard.”
Németország még előrébb jár, ott már 2024-től legalább hibrid hőszivattyúkat írnának elő, amely az év nagy részében árammal megy. A holland kormány közleménye szerint
„egy hibrid hőszivattyú legalább 60 százalékkal csökkenti a gázfogyasztást.”
Ennél is optimistábbak a német számítások. Európa második legnagyobb hőszivattyúgyártója, a Viessman egyik vezetője, Kai Lobo szerint egy hőszivattyú-gázbojler hibrid akár 80-90 százalékkal csökkenti a fosszilis energia felhasználását.
Hollandia 2030-ig évi 150 millió eurót különített el a háztulajdonosok támogatására, de ezen túl is elérhető támogatás a Nemzeti Hőalapon keresztül.
De támogatják a gyártókat és a telepítőket is, míg a telepítők szövetsége minden régióban tréningeket szervez, hogy segítsék a „későn érkezőket” és lehetővé tegyék a munkaerő mozgását.
Közben a gyártók fokozzák a termelést, három új gyár is épül, ami szélesebb választékot és erősebb versenyt jelent majd.
(Forrás: Euractiv, fotó: Teodor Savin / Pexels)
Ez is érdekelhet: