Fontos elhatározás, ha szeretnél egy kutyát – végigvesszük, milyen lehetőségeid vannak, mire kell odafigyelned, és honnan ne vegyél soha állatot.

Ötrészes cikksorozatunk első darabjában végigvettük, mikor és miért lett a kutya az ember társa, mit kell végiggondolnod, mielőtt magadhoz veszel egyet, és arról is írtunk, milyen kutyát válassz.

A kutya az ember legjobb barátja, de miért és mióta? És miért ne lehetne a tiéd is?

Abban segítünk, hogy el tudd dönteni, szeretnél-e egy örök életre szóló barátot, illetve választ kapj arra, tudod-e vállalni mindazt, ami vele jár.

Ha felelősségteljesen átgondoltad, meg tudsz-e adni mindent egy kutyának, és arra jutottál, hogy igen, jön a következő kérdés:

honnan lesz kutyám?

Kutyát szerezni nagyon egyszerű dolog – de neked nem egy kutya kell, hanem az az egy, akivel jól passzoltok egymáshoz, és boldogan éltek együtt sok éven keresztül. Ez nem a szerencsén, sokkal inkább a tudatosságon múlik – vázoljuk gyorsan, milyen lehetőségeid vannak.

Szaporítóktól

Nem azért említjük őket, mert a később felsoroltak valós alternatívái, hanem azért, mert rengeteg van Magyarországon, nagyon könnyű belefutni a hirdetéseikbe, az pedig reklámpiaci alapvetés, hogy kisállattal mindent el lehet adni – magát a kisállatot is. Elég néhány cuki fotó, főleg, ha sokkal olcsóbban kínálják a kölyköt, mint egy tenyésztő.

Az árkülönbözet oka azonban nem az, hogy a tenyésztő több pénzt akar keresni. Ha már lesz kutyád, rá fogsz döbbenni, milyen költség egy egészséges kutya is, ha nemcsak életben akarod tartani, hanem jó és hosszú életet biztosítasz neki, minőségi táplálékkal eteted, oltatod, féregteleníted, véded a kullancsok ellen, kozmetikushoz viszed stb. Egy tenyésztő költségei ennél még magasabbak, egyszerűen nem jön ki a matek, hogy megfelelő környezetben tartott, jó genetikai állományú, minőségi étellel táplált, szűrővizsgálatokon átesett, oltott, egészséges kutyák ugyanígy egészséges kölykei néhány tízezer forintba kerüljenek. Hogy a szaporítóknak megérje – márpedig ez az egyetlen szempontjuk –, a kutyákat általában iszonyatos körülmények között tartják, gyakori a beltenyészet, a genetikai betegség, elmaradnak a szűrések, oltások, a kezdeti szocializáció. Ha szaporítótól vásárolsz, ennek a rendszernek a fenntartásához, azaz állatok szenvedéséhez járulsz hozzá, és könnyen lehet, hogy beteges kutyád lesz – ezt biztosan nem szeretnéd.

A szaporítók persze nem szaporítóként hirdetik magukat, de nem csak az alacsony ár alapján könnyű gyanút fogni. Ők nem fogják neked megmutatni a kölyök szüleit és a tartási körülményeket, nem adnak orvosi papírokat, nem lesz a kutyában csip, nem írtok korrekt adásvételi szerződést, és nem fogja érdekelni őket, ki vagy, és hol fog élni a kutya.

Tenyésztőktől

A rossz hangulatú szaporítós bekezdésben említettem már, mi mindenre kell odafigyelnie egy tenyésztőnek, de a róluk szóló rész elején ki kell emelni azt is, hogy a tenyésztő nemcsak pénzforrást lát az állatban, hanem szereti is, ismeri a fajtát, célja annak a nemesítése, és egészséges állatokat szeretne gondos gazdákhoz juttatni. Előfordulhat, hogy várni kell egy kölyökre – a szaporítóknál általában mindig van azonnal megvehető kiskutya –, de az nem, hogy nem kapsz a kutyához oltási könyvet, vagy hogy nyolchetes koránál előbb hazaviheted. A tenyésztő is kérdezni fog rólad és arról, hová kerül majd a kölyök, bármikor segít tanácsokkal.

A képen látható szamojéd Loki. „Több szempontból közelítettük meg a kutyaválasztást, nálunk az első a méret volt, mindenképp közepes vagy nagy kutyát akartunk, mert túrázni akartunk vele. A második szempont a vérmérséklet volt, hogy szeresse a gyerekeket, közepes vagy magasabb mozgásigenyű legyen, tudjunk vele futni, kirándulni, akár versenyezni” – mondja Loki gazdája, Dóri, a Player Media projektmenedzsere. Miután leszűkítették a kört néhány fajtára, köztük volt Dóri régi álma, a szamojéd is, így dőlt el a kérdés.

„Fontos volt számunkra, hogy tisztában legyünk a leendő családtagunk felmenőivel, genetikai hátterével. Megnyugtató, hogy ők is minden oltást megkaptak és minden szűrést elvégeztek rajtuk, így nagyobb az esélye annak, hogy egészséges lesz a kutyánk.” Dóriék Loki mellé kaptak oltási könyvet, szerződést, törzskönyvet, számlát, oktatást a szőr ápolásához, és élethosszig tartó tenyésztői segítségre számíthatnak.

Menhelyről

Ha nem akarsz vagy tudsz tenyésztőtől kutyát vásárolni, szaporítótól pedig ugye tilos, a menhelyeken élő, sajnos nagyon nagyszámú kutya közül választhatsz. Ez sokkal kevesebbe kerül, de egyáltalán nem ez a szempont. Egyrészt, ha a kutyádnak mindent megadsz, amit kell – márpedig mindent meg kell adnod, különben plüsskutyát szerezz, ne élőt –, az élethosszára vetítve elhanyagolható költség még egy drágább fajta tenyésztői ára is. Hogy mi a másrészt, összefoglalja Merci, a Player Media salesmenedzsere, aki a bicskei Kutyaoviból fogadta örökbe a kutyáit.

„Számomra a kutyázás az önzetlen szeretetről és a sok boldog közös pillanatról szól. Volt fajtatiszta, törzskönyves kutyám is, de a mentett az más. Ők nem felejtik el, honnan jöttek. Először kölyök mentett kutyám volt, aki élete utolsó pillanatáig hálás volt érte, hogy velünk lehet. Most kettő bántalmazott mentett kutyám van, akik többszörösen hálásabbak, hogy biztonságban vannak. Hogy miért mentett kutya? Már a nevében is benne van, hogy őket meg kell menteni, ennél csodálatosabb dolog számomra nincsen, hogy tudom, megmentettem egy életet.” Vagy ugye kettőt.

A menhelyen is kapsz szakértői segítséget, a tenyésztőkhöz hasonlóan nekik is fontos, hogy a védenceik jó helyre kerüljenek. Az én kutyám, Hofi, másfél évig élt sokadmagával egy szobában, utána került a Szentendrei Árvácska Állatvédő Egyesülethez. Ölben hozta ki a menhely önkéntese, amikor ismerkedő sétára akartam vinni, és bár csodálkozva, de örömmel látta, hogy a kutya rám, az ismeretlenre figyel helyette, és sétálni is hajlandó, pedig senkivel nem szokott, mégis kötelező volt még néhányszor visszamennem, hogy egyértelmű legyen, megvan az összhang köztünk, jó helye lesz nálam az akkor még Bono nevű, félős keveréknek. Azóta sem panaszkodott.

Arra számítanod kell, hogy a menhelyi kutyáknál általában nemcsak az a rejtély, milyen felmenőik voltak, hanem az is, hogy milyen traumákat éltek át. Alapvetően igaz, hogy érdemes segítséget kérni egy kutya kiválasztásához és neveléséhez, a menhelyi kutyáknál ez fokozottan érvényes, sokkal több türelemre lehet szükséged, és lehet, hogy akkor sem lesz a kutyád soha olyan kiegyensúlyozott, amilyen egy boldogabb előélettel lehetett volna. Nekem csak egykutyás tapasztalatom van, mivel az az egy viszont a legszerethetőbb és legjobban szeretni képes, leghálásabb, legokosabb kutya a világon, nem kérdés, hogy életem egyik legjobb döntésének tartom, hogy örökbe fogadtam egy menhelyről.

Az örökbe fogadás feltételei

Nemcsak a többkörös ismerkedés az örökbe fogadás feltétele:

  • szerződésben kell vállalnod, hogy a kutyát nem adod tovább,
  • megfelelően gondozod, amit nemcsak ellenőrizhet a menhely, de ha úgy ítéli meg, hogy a kutyának nem jó nálad, akkor akár vissza is veheti,
  • mindig oltva, féregtelenítve, csippel adják örökbe az állatokat,
  • és legtöbbször ivartalanítva is, ha utóbbit mégsem végezték el, akkor neked kell, ez is az egyezség része.

A Hofiról szóló szerződésben az is szerepel, hogy ha valamiért már nem tudnék gondoskodni róla, akkor a menhelyre kell visszavinnem – bár ilyen nem fordulhat elő, a szabály fontos, mert elvileg kizárja, hogy az állatok ismét utcára kerüljenek.

Az örökbefogadásért néhány tízezer forintot kell fizetni, ami csak egy hozzájárulás, töredéke annak, amennyibe a menhelynek az addigi etetés és orvosi ellátás került, ezért, ha teheted, illik kicsit megtoldani az összeget, lesz mire fordítaniuk. A szívféregszűrés általában nem a protokoll része, de érdemes kérni, hogy térítés ellenében végezzék el.

Fajtamentőktől

Számos oka lehet annak, hogy adott fajtájú kutyát szeretnél. Azt ismered, olyan volt a családban, annak a fajtajellemzői tetszenek, illetve azok illenek az élethelyzetedhez, életmódodhoz. Egy boldog világban ilyenkor az adott fajta valamelyik bejegyzett tenyésztőjétől vásárolhatnál csak – a mi világunkban azonban a fajtamentők munkájára is szükség van, mert bizony fajtatiszta kutyák is kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy új gazdát kell keresni nekik, például azért, mert szaporítóktól szabadították ki őket, akik jellemzően az éppen divatos (értsd: eladható) fajtákkal foglalkoznak, de csak amíg megéri.

Fefe, a Player egyik legtermékenyebb szerzője tudta, hogy milyen kutyát akarnak tízéves, cocker spániel-ír szetter keverék kutyájuk, Debi mellé. „Mi biztosak voltunk benne, hogy fiatalabb kutyust szeretnénk, és mindketten vonzód(t)unk a golden retrieverekhez (barátságos, vidám, szeretetre éhes, megbízható, tanulékony, okos, játékos és emberközpontú személyiségük miatt), és hogy nem vagyunk hajlandóak pénzért venni, amikor sok jobb sorsra érdemes kutyus vár örökbe fogadásra.” Mivel kifejezetten goldie-t kerestek, a Retriever Rescue fajtamentőket is felkeresték, így bővült a család Dinnyével.

Munkára vagy házi kedvencnek

Bármilyen kutyafajta szerethető, ez egyértelmű. Ahogy viszont egy végtelen mozgásigényű kutya sem való otthonülős családba, úgy egy kevésbé barátságosból sem lesz terápiás kutya, egy háromkilósból pedig őrzővédő.

Panzi-Pet – Mi értünk az állatok nyelvén

Bármilyen kutyát is választasz, ránk számíthatsz! Büszkék vagyunk rá, hogy termékeink Magyarországon készülnek, hazai receptek alapján, itthoni kreatív szakember gárdánk tervei szerint. Mi, a Panzi-Petnél 25 év tapasztalatával, több mint 17 000 termékkel, a világ több mint 30 országban segítünk, hogy a gazdik minden fajtához megtalálják a tökéletes állateledelt! Termékeinket megtalálod a szuper,- és hipermarketek polcain, díszállat boltokban, szakáruházakban, nézz körül kínálatunkban: https://panzipet.hu

Munkakutyát kiképezni rengeteg energia – és ezzel összefüggésben rengeteg pénz –, és bár léteznek olyan munkakutyák, akik a munkakörükre fajtajellemzőik alapján kevésbé alkalmasak, mégis eredményesek, már csak azért is érdemes inkább az adott feladathoz megfelelő adottságú kutyát keresni, mert a képzés végén komoly vizsgát kell tenniük. Ha munkakutyáznál, érdemes mindenképp szakmai segítséget kérned egy gyakorlott, profi munkakutyástól, aki tesztelni tudja az állatot, mielőtt hozzád kerülne, hogy megvannak-e a szükséges adottságai. A sikerre még ez sem garancia, de próbálj minél nagyobb eséllyel nekifutni a dolognak.

Házi kedvencet választani egy fokkal egyszerűbb – reméljük, segítettünk abban, hogy honnan válaszd ki, a sorozat következő részében pedig azzal folytatjuk, hogy mire figyelj, ha már megvan a kutyád, hogyan legyen egészséges és jól nevelt.

A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Panzi-Pet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Egy lány Dortmundból

Tianna egyáltalán nem tud öltözködni

Négy étel, amivel megtisztíthatod a szervezeted az ünnepi kajálásoktól és italozgatásoktól

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés