A Player.hu Horizont podcastjében az életmód kérdéseiről beszélgetünk, és ez a fontos dolog megérdemli, hogy okos emberekkel járjuk körbe a témát. Ezúttal Somogyi Sára dietetikus hallgatóval készítettünk interjút.
Napjaink egyik leggyakoribb és legveszélyesebb állapotáról, az inzulinrezisztenciáról beszélgettünk a BioTechUSA szakértőjével. Vannak országok és orvosok, akik már-már betegségként kezelik az IR-t, mivel a cukorbetegség előszobájáról van szó.
Ma már minden elérhető a neten, azonban az egészségünk nem játék, úgy gondoltuk, sokkal hasznosabb, ha egy hozzáértővel beszélgetünk róla, minthogy otthon guglidoktorkodjunk. Az inzulinrezisztencia esetében ez azért is különösen fontos, mert emiatt meglehetősen sokan állnak közel a cukorbetegséghez, viszont kevesen tudnak róla.
Így aztán határozottan érdemes meghallgatni Somogyi Sárát, hogy mire kell odafigyelni.
Akik beszélgettek
» Vendég: Somogyi Sára, a BioTechUSA termékspecialistája, aki humánkineziológiát végzett, táplálkozástudományi mesterképzést is végigcsinált, most pedig utolsó éves hallgató dietetikus szakon.
» Rétsági Oszkár, a Player Sport és Életmód rovatának vezetője.
- 2:50 – Miért ilyen elterjedt az inzulinrezisztancia?
- 3:40 – Mik az okai?
- 5:39 – Pontosan mi is az IR, mi történik a szervezetünkben?
- 8:10 – Milyen tünetei vannak, hogyan deríthetjük ki, hogy IR-ünk van?
- 10:22 – Laborvizsgálatok
- 13:31 – Cukorbetegség előszobája, és egyéb következmények
- 14:58 – Vitaminok, stressz
- 19:07 – Prevenció és terápia
- 22:54 – Mit tehet egy dietetikus? Mit mennyit és hogyan ehetünk?
- 29:48 – Ketogén diéta
- 36:26 – Mit egyen egy IR-es és egy cukorbeteg?
- 38:57 – Étrend-kiegészítők
Hogy ne maradj le a többi érdekes beszélgetésről, kövesd be a Player.hu Podcastet a Spotify-on, a legfrissebb cikkekért pedig lájkold a Playert a Facebookon!
Az előző rész:
(Kiemelt fotó: Getty Images)