Egyik sem mindegy.
Nemcsak a megfelelő fogmosási technika, fogkefe és fogkrém fontos a fogápolás szempontjából, hanem az időzítés is, azaz, hogy mikor mosod meg a fogad. Beszéljünk egy kicsit a fogmosásról, ha már ma van a szájápolás/egészséges száj világnapja!
Például nyáron, amikor sok gyümölcsöt, zöldséget és savas frissítő italt fogyasztunk, nem szabad rögtön az étkezés/italozás után fogat mosni, érdemes fél-egy órával későbbre időzíteni,
hogy a fog kemény szöveteiből kioldódott foganyag képes legyen a remineralizációra, vagyis az ásványi anyag visszaépülésére, és azt a fogkefével ne dörzsöljük le azonnal. A gyümölcsök, zöldségek és savas italok
ugyanis tovább fokozzák a saveróziót – ez az a folyamat, amely során ásványi anyagok oldódnak ki a fog kemény szöveteiből.
Ez ugyan eleinte még nem okoz látható változást, később azonban mattá válik tőle a fogfelszín, ahogy pedig egyre több anyag oldódik ki a fogból, kopások keletkezhetnek a koronán, a gyökérfelszínen vagy mindkettőn.
Azt, hogy miért és hogyan kell fogat mosni, illetve milyen más egyéb eszközöket lehet még használni a fogkefén kívül, Dr. Michailovits Georgina, a Semmelweis Egyetem parodontológus szakorvosa mutatja meg és magyarázza el:
(Forrás: Semmelweis Egyetem, fotó: Getty Images)