Kezdenek szertefoszlani a patkányokról kialakult negatív sztereotípiák, ezért napjainkban a patkányok is meglehetősen népszerű háziállatok. A helyes tartásukat azonban kevesek ismerik, sok az elavult, téves információ. Nézzük hát végig a legfontosabb ismereteket!
A patkányok egzotikus állatnak minősülnek, ezért a megfelelő ellátásuk nem mindig egyszerű, és sokszor költséges is. Ezzel érdemes számolnunk, ha patkányokat szeretnénk magunkhoz venni. Csapatállatok, magányos nem érzik jól magukat. A legproblémamentesebbek a vegyes nemű csapatok, amelyekben egy-két ivartalan hímmel él több nőstény (a hímek ivartalanítása kiemelten fontos a szaporulat elkerülése érdekében).
Mivel elég rövid az élettartamuk – átlagosan három évet élnek –, előbb-utóbb szükség van csapatbővítésre, hogy ne maradjon egyedül egyikük sem. Az új patkányok sosem kerülhetnek azonnal a meglévők mellé, először karanténoznunk kell őket. A Kisállatjogsi azt javasolja, hogy a karantén minimum két hétig tartson, ezzel elkerülhetjük az esetleges betegségek átadását. Ha egészségesek az új patkányok ezután is, akkor apránként ismerkedhetnek egymással.
Territoriális állatok, természetes, hogy eleinte védik a területüket. A patkánynak patkány a társa, más fajjal nem szoktathatóak össze!
Különösen a ragadozóktól érdemes távol tartani őket, hiszen a patkányok zsákmányállatok.
Mindenevők, de nem ehetnek meg mindent
Sok étel kifejezetten káros nekik, például a puffasztó hatású zöldségek, illetve a feldolgozott, emberi ételek. A patkányoknak készült tápok közül az egyforma, pelletált szemekből állók a legjobbak. A magkeverékekből ugyanis válogatni tudnak, ami miatt hiánybetegségek alakulhatnak ki, és el is hízhatnak.
A friss ivóvíz nélkülözhetetlen a számukra, golyós önitatóból javasolt kínálni. A tálkás vizet hamar összekoszolják, és gyorsan elszaporodhatnak benne a baktériumok.
Lényeges a ketrec
Kettő-négy patkány esetén legalább 60x80 cm alapterületű és 85 cm magas ketrecet javasolt beszereznünk. Nagy a mozgásigényük és szeretnek mászni, szeretik a sok polcot, bújóhelyet, függőágyat, játékot. Az érzékeny légútjaik miatt lényeges, hogy jól szellőző ketrecben tartsuk őket. Terráriumban hamar megbetegszenek, és azt nehéz is patkánykompatibilisen berendezni. Figyeljünk, hogy tűző nap és huzat nem érheti a lakhelyüket!
A ketrec alomtálcájába puha, por- és illatanyag mentes alom kerülhet, például nyárfaalom vagy papíralom. A fenyőforgács használatát kerüljük, mert erősen irritálja a légzőszerveiket! Rágcsálóvécé is szoktathatóak, ebbe kerülhet keményebb alom is, amilyen a csutkaalom vagy a pelletalom. Ezek kis felületen általában nem okoznak gondot, de ha sokat tartózkodnak rajta, akkor talpfekélyük alakulhat ki.
Akárcsak a tengerimalacok, a patkányok is egzotikus állatok, szakállatorvoshoz érdemes vinni őket. Minden apró változás utalhat betegségre, mert tünetrejtő állatok, sokáig képesek titkolni a betegségeiket. Ajánlott heti rendszerességgel mérnünk a súlyukat, ugyanis a fogyás általában az első észrevehető tünet.
A cikk az Együtt a Kisállatokért Alapítvány és a Patkányvarázs segítségével készült.
Ez is érdekelhet: