A Pekingben született japán Jamamoto Riken kapta idén a legrangosabb építészeti elismerést.
A 78 éves japán Jamamoto Riken kapta az idei Pritzker-díjat, a legrangosabb építészeti elismerést. Az 1979 óta kiosztott díjat kilencedszer nyerte el japán tervező.
Jamamoto Pekingben született 1945-ben, de két évvel később a család visszaköltözött Japánba. Jokohamában nőtt fel, a különböző felsőfokú végzettségeit Tokiói egyetemeken szerezte. A saját irodáját (Yamamoto & Field Shop) 1973-ban alapította meg.
Jamamoto felfogásából elsősorban a közösségteremtő erejét emelik ki, ahogyan képes harmóniát teremteni a különböző identitások, gazdasági érdekek, infrastruktúrák közt. Ahogy ő mondja:
„Számomra egy tér megismerése az egész közösség megismerését jelenti.
A jelenlegi építészeti megközelítés a magánéletet hangsúlyozza, és mellőzi a társas kapcsolatokat. Ugyanakkor továbbra is tisztelhetjük mindenki egyéni szabadságát, miközben együtt élhetünk egy építészeti térben, előmozdítva a kultúrák és életszakaszok közötti harmóniát.”
Mindenekelőtt azért kapta a díjat – áll a zsűri indoklásában –, mert „emlékeztet bennünket arra, hogy az építészetben, akárcsak a demokráciában, a tereket az emberek elhatározása alapján kell létrehozni.”
Legismertebb munkái a hokkaidói Jövő Egyeteme, a Yokosuka Művészeti Múzeum, a zürichi reptér The Circle nevű, többfunkciós részlege, a Tijanjin Könyvár, a félvezetőket gyártó Namics cég Niigatai központja.
(Forrás, fotók: pritzkerprize.com)
Ez is érdekelhet: