Elkészült az eddigi legrészletesebb tanulmány a témában.

Az Egyesült Államokban a globálisnál nagyobb mértékben emelkedik az átlaghőmérséklet, és a jövőben is ez várható – állapítja meg az 5. Országos Éghajlati Értékelés című friss jelentés. A szövetségi intézmények, egyetemek, kutatóintézetek, és több száz szakember bevonásával készült, 2200 oldalas tanulmány szerint az Egyesült Államok negyvennyolc államában

1970 óta 2,5 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, míg Alaszkában bő fél évszázad alatt 4,2 fokos volt a melegedés, szemben a globális 1,7 fokkal.

A klímaváltozásról szóló eddigi legrészletesebb amerikai dokumentum szerint a gyorsan változó éghajlat hatásai az Egyesült Államok minden pontján érzékelhetők, és a helyzet várhatóan romlik a következő évtizedben. Az amerikai szakértői elemzés szerint az Egyesült Államokban a jövőben is jóval a globális átlagnál komolyabb átlag-hőmérséklet emelkedés várható, különösen a szélsőséges időjárási jelenségek gyakorisága növekszik.

Eliah Corcoran egy padon ül az árvízben, miután az Idalia hurrikán augusztus 30-án átvonult a floridai Crystal Riveren (Fotó: Joe Raedle/Getty Images)

A folyamat gazdasági hatásai között említik, hogy 2023-ban eddig huszonöt olyan természeti katasztrófa történt, amelyet az éghajlatváltozás erősített, és amelyekben az okozott kár meghaladta az egymilliárd dollárt. Ide sorolhatók az ország északkeleti részét sújtó áradások, a Florida térségében pusztító hurrikánok, és az augusztusi tűzvész Hawaii egyik szigetén. A tanulmány kitér a klímaváltozás emberi egészségre gyakorolt hatásaira is, részben a fizikai egészségre, részben pedig a gyakoribb extrém időjárási jelenségek mentális egészségre gyakorolt káros következményeire.

Az összegzés szerint az Egyesült Államoknak évente hat százalékkal kellene mérsékelnie az üvegházhatású gázok kibocsátását ahhoz, hogy megfeleljen a korábbi célkitűzésnek, ezzel szemben 2009 óta évente kevesebb mint egy százalék volt a mérték.

A tanulmány megállapítja, hogy a tizennégy év alatt elért mérsékelt amerikai kibocsátás-csökkentést is jócskán ellensúlyozta, hogy Kína és India nagy mértékben növelte a szennyezést. Joe Biden a jelentés megjelenésére azzal reagált, hogy az éghajlatváltozás az emberiség számára végzetes fenyegetés. Elismerte, hogy országában történtek lépések a folyamat mérséklésére, de további lépéseket mondott szükségesnek, és újabb hatmilliárd dollárt ígért az éghajlatváltozásra való felkészüléshez, az ellenállóképesség növelésére.

(Forrás: MTI. A nyitókép idén augusztusi, az Arizona állambeli Phoenixben készült, ahol az amúgy meglehetősen szárazságtűrő kaktuszok sem bírták az extrém hőséget; fotó: Mario Tama/Getty Images)

Még néhány nyomasztó cikk a témában:

Tízezer császárpingvin-fióka pusztulhatott el az Antarktiszon

A pusztulás az eljövendő dolgok előhírnöke, mondja egy Antarktisz-kutató.

A tavalyi volt Magyarországon a legaszályosabb év fél évszázad alatt

Az ország egyre nagyobb területét sújthatja aszály a közeljövőben.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés