Merthogy a kollagén nemcsak szimplán kozmetikum, hanem valami, ami elengedhetetlen a szervezeted számára.
Amikor meghallod, hogy kollagén, könnyen lehet, hogy az első, amire asszociálsz ezzel kapcsolatban, az a kozmetikum. Az, hogy bizonyos kollagéntartalmú krémmel kenegetik magukat a rugalmasabb bőrre és fiatalosabb külsőre vágyók, de bőr- és körömápoló szereknél is találkozhatsz vele.
A másik, ahonnan még beugorhat a kollagén, az az étrend- és táplálékkiegészítők, amik fogyasztása manapság egyre felkapottabb lett – azok körében biztos, akik rendszeresen mozognak –, szóval az sem csoda, ha elsőre innen van meg a dolog.
De tudod, hogy mi is az a kollagén?
A kollagén a szervezetünkben legnagyobb mennyiségben és méretben előforduló, rendkívül teherbíró (rostos) fehérje, a kötőszövetek fő alkotó eleme. Megtalálható – többek között – a bőrben, az izmokban, a csontokban, a szalagokban, az ízületekben és a porcokban is, szóval mindehol ott van a szervezetünkben.
A kollagénnek több típusa is létezik, de ezzel most nem untatnánk, merthogy alaphangon 25 féle kollagénmolekulát különböztet meg a tudomány – ITT bővebb információt találsz a fontosabbakról. Amit viszont érdemes tudnod még róla, hogy funkcióját tekintve elég sokrétű feladatot lát el szervezetünkbe, a teljesség igénye nélkül, csak a legfontosabbakat soroljuk:
- felelős a bőr rugalmasságáért és hidratáltságáért
- erősíti a csontokat és (karbantartja) az izületeket
- biztosítja, hogy az izmok erősek legyenek és megfelelően működjenek (például fokozza a teljesítményt és az izomépítést)
- segít megőrizni a porc integritását, szerkezetét
- felelős az artériák és vérerek rugalmasságáért
- egészségesen tartja a szemünket
- gyorsítja az anyagcserét és ezáltal támogatja a fogyást
- táplálja a hajat és a körmöket
- támogatja az emésztést
A kollagén testünkben betöltött szerepét unalomig sorolhatnánk még, de azért már ebből is biztosan összeraktad, hogy tényleg fontos részünket képezi.
A testünk egyébként minden egyes nap előállítja, ám ahogy szervezetünk használódik és öregszik, a kollagén termelése lelassul – ezt onnan veheted leginkább észre, hogy megjelennek a ráncok, vagy előjönnek az izületi fájdalmak –, és ez alól sem a nők, sem a férfiak nem kivételek. Pótlása pedig idővel kívánatossá válik.
A kollagéntermelés 25%-kal csökken, mire 40 évesek leszünk és 50%-kal 60 éves kor felett.
A modern nyugati táplálkozásból azonban szinten teljesen hiányoznak a kollagén (fehérjék),
merthogy manapság már egészen idejétmúlt például megenni a húsok bőrét vagy mondjuk a pacalpörköltet, csontlevest – pedig ezek fogyasztásával jókora kollagénmunicióval kínálhatnánk meg szervezetünket.
A csirke- és marhahús, valamint a halfélék például kiváló forrásai a kollagénnek, aminek termeléséhez elengedhetetlen a megfelelő a mennyiségű C-vitamin jelenléte is a szervezetben, tehát erre is érdemes odafigyelned – fogyassz bátran narancsot, epret, paprikát, brokkolit, hogy csak két-két gyümölcsöt és zöldséget említsünk.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem feltétlenül kell külső forrásból pótolni a kollagént, pontosabban kiegészíteni, de javasolt.
Erre pedig a BioTechUSA-nak éppen van egy kis okossága, mégpedig egy kollagén italpor formájában, a Collagen hidrolizált kollagén italpor ráadásul gyorsabban szívódik fel*.
*Még pedig azért, mert a hidrolizálás során a hidrolízis folyamatában a vízmolekulák szétszakítják a kémiai kötéseket. A kollagén három aminosav láncból áll, a hidrolizálás során azonban kisebb, pár aminosavláncból álló fehérjék keletkeznek, úgynevezett kollagén peptidek, amiket a szervezeted könnyebben emészt meg és hasznosít.
Ne feledd, ha bizonytalan vagy, nyugodtan kérj segítséget vagy tanácsot a BioTechUSA szakembereitől – ITT akár online is tudsz kérdezni tőlük.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a BioTechUSA.
(Fotó: BioTechUSA, Getty Images)
Ez is érdekelhet: