Szinte semmi erőfeszítésedbe nem kerül, és sikeresebbé tesz, mondja a pszichológus.
Egy kínai származású, Amerikában élő pszichológus, Dr. Junhong Cao írt nemrég egy több mint kétezer éves kínai fogalomról, a wu weiről, ami a most, a „rohanás kultúrájában” érvényesebb, mint valaha. A „nem-cselekvést” vagy „erőfeszítés nélküli cselekvést” jelentő iskola a több mint 15 éves tapasztalattal rendelkező szakember szerint segíthet, hogy kiegyensúlyozottabb, kielégítőbb, sikeres életet éljünk. Nem azt mondja, hogy dőlj hátra és ne csinálj semmit:
„a wu wei inkább arról szól, hogy természetesen történjenek a dolgok, ne akarj mindent kontrollálni; cselekedj, amikor szükséges, de ne hajszold és ne stresszeld magad.”
Nem nehéz elképzelni, hogy egy ilyen filozófia csökkenti a stresszt és szorongást, de hogyan ültessük át a napi gyakorlatba? A pszichológus erre három módszert ajánl.
1. Fogadd el a dolgokat úgy, ahogy vannak
Tegyük fel, hogy egy nagy bulit szervezel. Ahelyett, hogy minden egyes részleten agyalnál, a wu wei gyakorlásával megérted, hogy a dolgok nem feltétlenül mennek pontosan a tervek szerint.
Ha nem kapsz meg egy állást, fogadd el, hogy ez a karrierút normális része.
Ő például azt szokta mondani, hogy „nem tudok mindent irányítani, de a legjobbamat kihozhatom magamból, bármi történik is”.
Egy kihívással szembesülve kérdezd meg magadtól, hogy van-e teljes kontrollod a kimenetel felett. Ha nincs, békülj meg vele és lépj tovább.
2. Fogadd el a tökéletlenséget
Engedd, hogy a dolgok saját természetes útjukon történjenek, anélkül, hogy erőltetnél bármit is. Tudod: soha semmi sem tökéletes.
Ne légy könyörtelen magadhoz! Állj le, ha azon kapod magadat, hogy csak a rossz dolgokra fókuszálsz, és kérdezd inkább azt: „Miért kínoznám magamat a lehetetlen eléréséért?”
Ha új nyelvet tanulsz vagy éppen csak elkezdtél játszani egy hangszeren, számíts arra, hogy hibázol majd. Tanulni fogsz belőle.
3. Gyakorold a tudatos jelenlétet (mindfulness)
A tudatos jelenlét azt jelenti, hogy ítélkezés nélkül tisztában vagy a gondolataiddal és érzéseiddel. Figyeld a körülötted lévő sok apró részletet: milyen hangokat hallasz a természetet járva? Milyen fényeket hoz a reggeli napsütés? Milyen a novemberi csípős időben sétálni?
Sokkal könnyebb a wu wei gyakorlása, ha barátságosan és kíváncsian figyelsz a jelen pillanat történéseire.
Ahogy a taoizmus atyja, Lao-ce mondta: „Amikor lehangolt vagy, a múltban élsz. Amikor aggódsz, a jövőben élsz. Amikor békében vagy, akkor élsz a jelenben.”
(Forrás: CNBC, fotó: Unsplash)
Ez is érdekelhet: