Egy skót mérnök világítótornyokat épített Japánban a 19. században, egy skót tanár pedig nemrég elindult felfedezni azokat, de az út jóval több lesz puszta túránál.

Különös könyvet állított össze a Japánban angolt tanító skót Iain Maloney: The Japan Lights a címe, és útleírás, életrajz, önismereti és kulturális felfedezések, filozofikus gondolatok elegyednek benne.

Maloney a 2011-es földrengéssel-cunamival indítja a könyvet, aminek első látásra nem sok köze van a világítótornyokhoz, sokkal inkább a fukusimai nukleáris erőmű balesete ugrik be róla.

A fő szervezőelv Richard Henry Brunton munkássága: a skót mérnök a 19. század második felében, Japán nyitása után 26 világítótornyot épített az országban a Meidzsi-kormány megbízásából.

Az hagyján, hogy mindketten skótok; az utazás révén összekapcsolódik az életútjuk, és a „nagyszerű élet” keresése. A tenger és a világítótorony az utazás és a megérkezés szimbólumává válik. Kézenfekvő, hogy egy ilyen munka egyben önismereti barangolás is Maloney számára, ám ez az olvasónak is átélhető (ahogy már a korábbi, 2020-as The Only Gaijin in the Village (Az egyetlen idegen a faluban) című könyve is volt), mert a mindentudó narrátor helyett a tapasztalatait és a kétségeit osztja meg.

Világítótorony Hokkaidó szigetén
Szacuma-félsziget
Cumezkizaki

Igazán 2017-nél, hat évvel a fukusimai katasztrófa után indul be a történet, Tohoku régió bejárásával. Maloney – aki az angoltanítás mellett zenél, és a Japan Times újság külsős szerzője – megbánást érez, amiért nem segített a több ezer önkéntesnek a katasztrófa utáni helyreállításban. Eleinte tehát afféle katasztrófaturista, aki még a jelenben is megkérdőjelezi a helyét, és csak később, egy hotelszoba magányában olvas a honfitársáról.

Brunton (1841-1901) nagy terveket dédelgetett, és végül a világítótornyai révén sokak életét változtatta – és mentette – meg.

Maloney innen elmeséli a Brunton építményeit kereső, több éven át tartó útját, amit a mindenféle önismereti, filozofikus gondolatai mellett sok humorral ír meg.

Ikata-cso
Kanagava
Fukuoka

Meglepő, de Brunton részletes életrajzából egy sok tekintetben „kellemetlen ember” képe bontakozik ki, de talán éppen a viktoriánus nézetei és előítéletei miatt válik igazán érdekessé. Közben az út egy-egy szakaszát Maloney a felesége vagy épp a barátai társaságában teszi meg, a Japan Times kritikusa szerint ezek a legolvasmányosabb részek.

Mára mintegy 20, Brunton-féle világítótorony marad fent, ezeket Bernard Chandler grafit rajzaival illusztrálják.

Egy másik kanagavai világítótorony
Uganzaki
Isigaki

Az utazás a Kinkasan világítótoronynál ér véget, a Tohoku régió egy ma már többnyire lakatlan szigetén. Először, még az út elején Maloney feladja ezt a tervet, mert a sziget útjai és infrastruktúrája megsemmisültek a szökőárban, és az egykor népszerű turistacélpontokat (a világítótornyot és egy szentélyt) visszavette a természet. Végül azonban Maloney és a felesége Minori hajót bérel, és eljut a szigetre.

Nemcsak Maloney, de Brunton útja is itt ért véget: a mérnök 1876-ban, még a szerződése lejárta előtt elhagyta Japánt a tisztviselőkkel való nézeteltérése miatt, a munkája pedig befejezetlen maradt.

Az épületet nyolc hónappal később fejezték be, majd az amerikai haditengerészet lerombolta a második világháború utolsó évében, de már 1946 februárjában újjáépítették.

A Getty egyetlen képe a Kinkasan világítótoronyról

Talán ezért is ilyen keserű a könyv egyik következtetése, miszerint „nincs többé hős, nincs többé gazember, csak esendő, zavarodott, megtört emberek.” Bárhogy is, már pusztán átlapozni, bele-beleolvasni is megéri.

A könyv eredeti címe The Japan Lights, 244 oldal, a Tippermuir Books adta ki, és itt akár meg is rendelheted ebook formában. „Brunton gyermekei”, azaz a Japánban épült világítótornyai itt vannak listába szedve, északról délre haladva.

(Forrás: Japan Times, fotók: GettyImages – A képek illusztrációk, amennyiben mindegyik egy-egy japán világítótornyot ábrázol, de nem feltétlenül Brunton tervezte őket – kivéve a Kinkasant, amiből ironikus módon nem nagyon látszik semmi. A fejlécképen Hajama világítótornya látható.)

Ez is érdekelhet:

Negyedmillióból megjárhatod a mesés szigetet, ahol száz évig élnek az emberek

Japán Mallorcája majdnem 10 ezer kilométerre van Budapesttől, azonban olyan mesés hely, és olyan sokáig élnek itt az emberek, hogy fel kell vésni a bakancslistára.

Van, ahol még mindig nem ért véget a II. világháború

Pedig elvileg hetvennyolc évvel vagyunk a II. világháború lezárása után.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Van egy sziget, ami madártávlatból pont úgy néz ki, mint egy ujjlenyomat

További cikkeink a témában