Óriási kihívást jelent az éghajlatváltozás, de komoly intézkedéseket is tettünk világszerte, úgyhogy semmi értelme átadni magunkat a világvége-hangulatnak.

Egész nyáron hőhullámokról, erdőtüzekről, aszályról, apadó vagy már kiszáradt tavakról szólnak a hírek, így nem lenne eretnekség azt gondolni, hogy az éghajlatváltozás győzött – de tévednénk, írja a Guardian zöld rovata, a Down to Earth. Damian Carrington véleménycikke összegyűjtött egy sor jó hírt, mindössze egyetlen hét alatt.

Yorkshire partjainál elkezdték építeni a hatalmas Dogger Bank szélerőműparkot, amelynek 277 turbinája hatmillió háztartást lát majd el árammal. Ugyancsak tengeri szélerőműpark (a Seagreen) épül Skóciában, miközben az Octopus Energy ezer régi turbinát cserél ki új, nagyobb teljesítményűre.

A briteknél az idei első negyedévben olcsóbb lett szél- és a napenergia a gázhoz képest, és ez a tendencia folytatódni fog a szakértők szerint. A brit kormány 635 millió fontot költ iskolák, kórházak és más közintézmények energetikai korszerűsítésére, emellett több millió fontos támogatást nyújt egy új akkumulátorgyár építéséhez.

Portugáliában a kormány felgyorsítja a napelemparkok építését a gázerőművek kiváltására, Hollandiában a Schiphol repülőtér jövő évtől csökkenti a járatai számát, Spanyolországban szigorúbban korlátozzák a középületek hűtését és fűtését, hogy energiát takarítsanak meg, Franciaországban a légkondicionált üzleteknek mostantól zárva kell tartaniuk az ajtókat, különben bírságra számíthatnak. Ausztráliában jelentős éghajlatvédelmi törvényt készülnek elfogadni,

az Egyesült Államokban már 3,3 millióan dolgoznak a zöld energiával kapcsolatos munkahelyeken, 25 százalékkal nőtt az alacsony emissziós járművekkel foglalkozók száma, és 12 százalékkal kevesebben dolgoznak a széniparban.

Globálisan 11 százalékkal nőtt a megújuló energiaforrások finanszírozása 2022 első felében.

Várhatóan az évtized végére több energiát fordítunk majd hűtésre mint fűtésre, ugyanakkor a technológia rohamosan fejlődik, így várhatóan a jövőben alacsonyabb energiaigényű légkondikat használunk majd.

„Az éghajlatvédelmi intézkedések már folyamatban vannak. Elégendőek? Még nem” – jegyzi meg Carrington, hozzátéve, hogy „az igazi kérdés, hogy elég gyorsan bevezetünk-e hasonló intézkedéseket, hogy végre csökkenni kezdjen a globális kibocsátás, és elinduljunk a nettó nulla kibocsátáshoz vezető úton?”

Viszont egy új felmérés eredménye biztató: 192 országban az emberek többsége aggódik az éghajlatváltozás miatt, és azt mondja, a kormánynak prioritásként kell kezelnie azt. Carrington kiemeli azt is, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem nem bináris, azaz nem „igen vagy nem” alapon működik: minden egyes tonna CO2 számít, aminek sikerül megakadályozni a kibocsátását, mert „minden kis töredék, amivel kevesebb a hőmérséklet-emelkedés, csökkenti a szenvedést a világban”.

Szóval a kihívás óriási, de nagy előrelépéseket is tettünk – összegez –, úgyhogy ahelyett, hogy átadnánk magunkat a világvége-hangulatnak, inkább tegyünk még nagyobb erőfeszítéseket, mert a meccset még nem fújták le. Csak most kezdődik.

(Forrás: Guardian, fotók: Down to Earth)

Ez is érdekelhet:

A bécsiek harmada termeszt haszonnövényt az erkélyén, beindult a kaszatanfolyam is

Egyre népszerűbb az önellátás az osztrák fővárosban.

Megtervezték a világ első lebegő szigetvárosát, amely megbirkózik az emelkedő tengerszinttel

A Maldív-szigetekre álmodták meg az agykorall alakú úszó várost, amely 20 000 embernek ad majd otthont.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában
Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés