Neaggódjafalva egy olyan hely, ahol a fiatalok újratölthetik kicsit az akksikat, új dolgokat tanulhatnak, bulizhatnak, és tesznek valamit a környezetért is.
A világ egyik legfejlettebb gazdaságában, Dél-Koreában igen erős a verseny, a társadalom emellett ritkán tolerálja a kudarcot. Ebből aztán – ahogy a világ számos fejlett gazdaságában – komoly feszültségek keletkezhetnek. A megcsömörlött fiatalok lelkesítésére, magára találására hozott létre egy cég, Ne aggódj falut, illetve most már többet is – írja a Korea in Hungary blog.
Dél-Korea néhány évtized alatt lett több területen is a világ élvonalába tartozó ország, de ehhez egy olyan attitűd kellett, amit ma már „sok koreai, különösen a fiatalság nem érez magáénak”. Nem is meglepő, hogy számos projekt indult a kiábrándult fiatalok támogatására, ezek egyike a Mokpo kikötővárosában található Gwaenchanamaeul (ejtsd: gvencshánhámáül) ami szó szerinti azt jelenti: „ne aggódj falu” vagy „rendben van falu”.
Neaggódjfalva valójában egy 2018-ban, állami támogatással létrehozott cég a használaton kívüli épületek újjáépítésére, a jelmondata pedig: „Ha pihenőt tartasz is, ha elbuksz is, rendben van!”
Neaggódjfalva alapítója, a szöuli Hong Dong-woo 2014-től országos körutazásokra szakosodott utazási irodát működtetett – írja a blog –, így szembesült a fiatalok problémáival. Észrevette, hogy akik az egész életüket lakótelepeken töltik, azoknak nincs hová visszavonulniuk kudarc esetén – őket szerette volna bekötni egy lelki biztonsági övvel.
A projekt végül a költő Kang Je-yoonnak köszönhetően indult el, aki egy 20 évre szóló szerződéssel ingyenesen bérbe adta mokpói épületét. Cserébe két dolgot kért:
egy olyan társadalmi vállalkozás létrehozását, ami károkozás nélkül ad esélyt a fiataloknak, illetve azt, hogy a fiatalok nyújtsanak segítséget a környező szigetek egyedi értékeinek megóvásában.
A feltöltődésre vágyó fiatalok egynapos, 5 nap 4 éjszakás vagy hathetes programra jelentkeznek. Az egynapos programban résztvevők előadásokat hallgathatnak meg és feltehetik a kérdéseiket, az ötnapos programban már van éjszakai túra, naplemente nézés, ismerkedés a környékkel, főzőóra, önfejlesztő programok és buli, míg a hathetes beköltözés már személyes coachingot és különböző szakmák műhelyfoglalkozásait is magába foglalja.
Most a vállalkozás célja további húsz hasonló ifjúsági falut létrehozni országszerte.
(Forrás: Korea in Hungary, fotó: Dontworryvillage/Facebook, borítókép: Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: