Budapesten indult új fejezet a főként autóipari beszállítóként ismert világcég, a Kostal történetében. Az új kezdetet pedig egy hangulatos, kényelmes és (energia)hatékony új iroda jelzi.

Nem tudtuk, mire számítsunk, amikor meghívót kaptunk egy német multi új, budapesti stratégiai központjának átadására, aztán egy elég jó hangulatú bemutató következett egy igen erősre sikerült irodában. A cég a Kostal Csoport, egy családi vállalkozás, ami azonban véletlenül sem bétét jelent, amiben Jürgen és Hans vállvetve küzd a megmaradásért hónapról hónapra, hanem egy

több mint százéves, elsősorban autóipari beszállítóként ismert cégről beszélünk, ami négy kontinens huszonegy országában van jelen, a termékeivel pedig gyakorlatilag mindenhol. Ha valaha ültél autóban, szinte kizárt, hogy ne lett volna valamilyen Kostal által feltalált vagy gyártott alkatrész benne.

Szóval a Kostal történetében éppen Budapesten indult új fejezet: a frissen átadott üzleti szolgáltató központ a vállalat teljes tevékenységének és globális fenntarthatósági törekvéseinek bázisaként szolgál majd, ami az iroda kialakításában és tervezésében is tükröződik.

„Ahhoz, hogy továbbra is a technológiai újításokra és az ügyfélközpontúságra törekedhessünk, szükséges és logikus lépés az adminisztratív tevékenységeink egyes részeinek összevonása – jelentette ki Andreas Kostal, a család negyedik generációját képviselő vállalatvezető az irodanyitón. – A magasan képzett, hozzáértő munkatársak magas aránya miatt Budapest a legkiválóbb helyszín üzleti szolgáltatásainkhoz.”

A cégcsoport magyar vezetői is beszéltek, elsősorban technológiai-szakmai ügyekről, majd a protokollárisan induló megnyitó egyre oldottabb hangulatban folytatódott. Például amikor

Kostal az irodáról beszélve kijelentette, hogy annyira jól sikerült, hogy kedve lenne itt dolgozni.

A magyar kollégák persze lecsapták a magas labdát, mondván, vannak nyitott pozíciók. Aztán a beszédeket egy bejárás követte, ahol egyből megértettük, miről is beszélt Herr Kostal: mintha egy önálló kisvárosba térnénk be, olyan gondosan megtervezett helyre tértünk be. Mint kiderült, nem véletlenül: a 2400 m²-es  iroda – amelynek a további 1000 m²-es bővítésének tervei már kompletten készen állnak – három különböző funkciójú térből tevődik össze.

Külön színkód jelöli a közösségi munkára szánt tereket, a pihenős, kikapcsolós részeket, illetve az elmélyült, fókuszált munka helyeit.

A városfílingre ráerősítenek a cégérszerű táblákkal jelzett helyiségek, így az irodában járkálva tényleg olyan, mintha egy közlekedési táblák könnyítenék az eligazodást.

Hangsúlyosan megjelennek a térben a vállalat értékei – családbarát, emberközpontú, együttműködő –, amibe a dolgozókat egyéni, önálló kis „csomópontoknak” képzelik el, akik mind kapcsolatban állnak egymással. A gyakorlatban ezt visszatérő mintaként megjelenő rácsszerkezet-motívum közvetíti, néhol észrevehetőbben, mint fentebb a pult mögötti falon, máshol szinte észrevehetetlenül, mint a szőnyeg mintázatában. Ugyanilyen kulcsmozzanat a rugalmasság, a cégnél ugyanis

„senki sem kényszerül arra, hogy hetente akárhány napra is bejöjjön az irodába – hacsak nem szeretne”

– jelentette ki Csucska Péter, a Kostal Global Business Services ügyvezető igazgatója. Persze Debrecenben, Szegeden is vannak magyar munkatársak, ugyanakkor a budapestieknek sem kötelező a bejárás. Másfelől a rugalmasság az iroda dizájnjában is megmutatkozik. Senkinek sincs dedikált íróasztala, mindenki választhat viszont féltucatnyi lehetőség közül, hogy az adott napon hogyan szeretne dolgozni: ülve, állva, együttműködve, ötleteléssel, megbeszéléssel – vagy élvezheti a csendet és a nyugalmat a telefonfülkékben, illetve a csendes zónában. A HR-csapaton kívül senkinek sincs külön irodája, így az igazgatók, vezetők és csoportvezetők közel maradhatnak a csapatukhoz, és számos, a legmodernebb technológiával felszerelt tárgyalóterem közül választhatnak, hibrid megbeszéléseikhez.

És van több ínyencség is, például a fenntarthatóság kulcselem volt a tervezés során, melynek látványos elemei a salátatermelő tornyok, a sok növény és a természetes anyagok.

A négyhengeres motort idéző salátatornyok egy magyar startup, a Rotower termékei

„Olyan vonzó tereket hoztunk létre, ahol a kollégák otthonosan érezhetik magukat, és inspirálják a közös gondolkodást, ugyanakkor lehetőség van az elmélyülésre és hatékony munkavégzésre is” – magyarázták a tervezésért is kivitelezésért felelős DVM group belsőépítészei, akik rengeteget tettek a fenntarthatóságért:

az átalakítás során az építési törmelék 75, az adott üvegmennyiség 71 százalékát újrahasznosították, ami sokkal magasabb arány, mint egy tipikus átalakításnál.

A Kostal vezető beszállítója a hibrid és elektromos járműveknek, a napelemes invertereknek és frekvenciaváltóknak, ezeket az értékeket az új iroda is átadja a csökkentett energiafogyasztás és az erőforrás-hatékonyság iránti igényeknek megfelelve.

Az energiatakarékos LED-es lámpákat automatikus mozgásérzékelő rendszer vezérli, így csak akkor kapcsolnak be, ha a helyiségben tartózkodnak. Az iroda éves villamosenergia-fogyasztásának felét napelemek fogják ellátni, és a vízfogyasztás minimalizálására is odafigyeltek.

Odalent lehetőség lesz elektromos autók töltésére – szükség is lesz rá, mert a cégnél csak ilyennel lehet közlekedni –, de egy „töltőállomás” fent is megidézi a műfajt. Más utalások is vannak a cég tevékenységére: egy falnyi polcon irányjelzők, különböző elektronikai vezérlések, azaz az általuk gyártott termékek láthatóak, míg a hallban lévő falon a cégtörténetet láthatjuk a mérföldkövet jelentő évszámok tolmácsolásában.

Említettük, hogy átalakításról van szó: az iroda a kortárs Budapest egyik legjobb épületében, Erick van Egeraat 2004-ben átadott ING-székházában található. Az energiahatékonyság rengeteget fejlődött ebben a húsz évben, ám a komoly átalakítással a lehető legtöbbet kihozták e területen is az épületből a DVM group szakemberei.

Ugyanakkor maga az épület is sokat jelent: az átalakuló Városliget szélén, kiváló közlekedési lehetőségek mellett található, ami mind fontos szempont a LEED minősítésre pályázó irodánál. Jelenleg 261 fős a budapesti Kostal-központ teljes kapacitása, de a tervek szerint 2024 végére a létszám meghaladja majd a 300 főt.

Ez is érdekelhet:

Találtunk egy irodát, ahová hajlandóak volnánk kimozdulni a home office-ból

Találtunk egy irodát, amiből úgy árad a zen, hogy inkább éreztük második otthonnak: a tervező Nanavízió rengeteg közösségi térrel, játékosan elrendezett helyiségekkel, visszafogott színekkel operált.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A szexi macskás lány

Így lehetsz magabiztos, vagy ha az vagy, akkor még magabiztosabb

Isabelle a tóparton is fesztelenül nőies

További cikkeink a témában