Úgy tűnik, haladunk a katasztrófa felé.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) és az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus friss jelentésében arra figyelmeztet, hogy éves összehasonlításban az elmúlt 12 hónap mindegyike rekordmeleg volt – a május végével záruló 12 hónap globális átlaghőmérséklete 1,63 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti átlagot –, és
jelenleg már 80% az esélye annak, hogy a következő öt évben legalább egy olyan naptári év lesz, amelynek átlaghőmérséklete átmenetileg meghaladja az iparosodás előtti szinthez viszonyított 1,5 Celsius-fokot – tavaly ennek a valószínűsége még csak 66% volt.
Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres hangsúlyozta, hogy a világ a rossz irányba halad, ráadásul elég gyorsan, és egyre inkább távolodunk attól, hogy stabilizálni tudjuk az éghajlati rendszert.
„Le kell térnünk az éghajlati pokolba vezető autópályáról”
– mondta hozzáfűzve, hogy az 1,5 Celsius-fokos hőmérsékleti küszöb betartásáért vívott csata a 2020-as években így vagy úgy, de el fog dőlni.
Ko Barrett, a WMO főtitkárhelyettesének közlése szerint a legfrissebb éghajlati adatokból világosan kiderül, hogy a világ „messze elmarad” a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra korlátozásának céljától. Mint mondta: „sürgős beavatkozásra van szükség az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében, mert ellenkező esetben gazdaságilag is súlyos árat kell érte fizetni, emellett az egyre szélsőségesebb időjárás milliók életét érinti és a környezet, valamint a biológiai sokféleséget is károsítja”.
Az ENSZ-főtitkár felszólította a világ kormányait, hogy 30%-kal csökkentsék a globális fosszilis tüzelőanyag-termelést és -felhasználást, és tiltsák be a fosszilis tüzelőanyagokat előállító vállalatok reklámjait, valamint arra kérte a médiát és a technológiai vállalatokat, hogy ne fogadják be a fosszilis tüzelőanyagok hirdetéseit.
(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: