Ötszáz családot lát el tiszta vízzel egy pofonegyszerű megoldás, aminek a működtetéséhez még csak energia sem kell.

A világ egyik legszárazabb helyén, a perui Atacama-sivatagban állították fel ezeket a ködfogókat helyi családok számára, hogy ivóvízhez juthassanak. Peruban a lakosság mintegy negyven százaléka nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvízhez; még a fővárosban, Limában is minden ötödik családot, azaz közel kétmillió embert érint a probléma.

A tartálykocsikkal szállított víz nem igazán jó megoldás: drága, nem is mindig biztonságos, és eléggé környezetszennyező is.

Ezért aztán a helyiek nyitottak voltak a holland nonprofit-szervezet, a Creating Water Foundation kezdeményezésére, és hamarosan

60 ködhálót állítottak fel, amelyek mintegy tízezer liter ivóvizet állítanak elő naponta.

Ez a mennyiség nagyjából 500 család számára elég, és segít a helyi élelmiszer-termesztésben is.

A háló a szinte állandó szélnek és ködnek köszönhetően működik ilyen jól: a hatékonysághoz a magas páratartalom mellett fontos a szél ereje és iránya, és persze a háló anyaga is.

A polipropilén hálók előbb apró cseppekbe gyűjtik a vizet, majd csöveken keresztül tartályokba vezetik azt.

Lényegében úgy működik az egész, mint egy hatalmas eresz: a vizet a hegytetőn kihelyezett hálók fogják be, majd a völgyben lévő tárolókba csorog.

Az őrület az egészben az egyszerűsége: semmilyen különösebb technológiát nem igényel, maga a folyamat pedig bármiféle energia használata nélkül működik.

Ugyanakkor ködfogó hálókat Európában is fejlesztenek, az ETH Zürich és a Max Planck Intézet kutatói például egy olyan változatot dolgoztak ki, ami hatékonyan fertőtleníti a kicsapódó vizet, vagyis maga a háló (illetve az elkészítéséhez használt anyagok) fertőtleníti, és teszi azt azonnali fogyasztásra alkalmassá.

(Nyitókép: Creating Water Foundation)

Ez is érdekelhet:

Így nyerhetsz ivóvizet a tengerből egy palack és egy üdítősdoboz segítségével

Az esélye kevés, de sohasem nulla annak, hogy Tom Hanksként kell túlélned mondjuk egy lakatlan szigeten úgy, hogy csak sós víz áll rendelkezésre. Mutatjuk a trükköt, ahogy ivóvizet készíthetsz a tengerből!

Így tehetsz azért, hogy még a jövő generációinak is maradjon ivóvíz

Mondanunk sem kell, hogy meggondolatlan és szükségtelen mértékű a túlfogyasztás és a vízpazarlás, de pofon egyszerűen tehetsz nagyon sokat a kevesebb vízfogyasztásért.

Így termel pénzt Rotterdam gátrendszere, ami kapcsolatépítésre is jó

„Ha árvíz van valahol a világban, nálunk hamarosan megjelenik egy küldöttség.”

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Életmentő lista a másnaposság ellen, rajta egy meglepő szereplővel

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

További cikkeink a témában