Magyar gyerekek is részt vettek a Lego „barátság kutatásában”, ami után tippeket is adnak a barátságokhoz.
Tíz évvel a Lego Friends megjelenése után a Lego Csoport újragondolta a Friends világát: új karaktereket és új, a YouTube-on futó tévésorozatot mutat be. De ami fontosabb: az új készletek bevezetéséhez kutatás is kapcsolódott, amiből kiderült, hogy a gyerekek manapság gyakran magukra maradnak az érzelmeikkel.
Az általuk fogyasztott televíziós és online tartalmak – mivel jellemzően nem tartalmaznak konfliktushelyzetet – nem segítik őket azok megértésében, és nem erősítik meg őket abban, hogy érzéseik teljesen normálisak, és mások is ugyanígy éreznek. A 2023-as Lego Friends készletek ezeknek az érzéseknek a feldolgozásában nyújtanak segítséget, hiszen
az új, különböző nemű és származású karakterek többféle fizikai, szellemi és lelki nehézséggel is megküzdenek, így velük, a helyzetükkel és a személyiségükkel könnyen azonosulhatnak a gyerekek.
Ha pedig a saját érzéseikben jobban eligazodnak, a többieket is könnyebben megértik, ami segíthet a barátságok építésében és a nehézségek áthidalásában.
A globális kutatásban 18 ezer 6 és 12 év közötti gyerek vett részt tizenkilenc országból, többek közt Magyarországról is. A kutatás célja, hogy megfigyeljék a barátság és a gyerekek jólléte közötti összefüggéseket.
Talán a legmeglepőbb következtetés, hogy a gyerekek saját bevallásuk szerint ritkán találkoznak konfliktushelyzettel, akár a valós barátaiknál, akár a tévében/online.
„Ha a mesében a sárkányt kell legyőznie a hősnek, akkor a valóságban az egyik legfélelmetesebb ellenség, amivel nap mint nap meg kell küzdenünk, a figyelmetlenség és a sietség szörnye – jelentette ki Dr. Kádár Annamária, mesepszichológus. – Egyre kevesebb idő van leülni, és csak úgy kötetlenül játszani, beszélgetni, együtt vacsorázni, nevetgélni, mesélni. Erre gyereknek és felnőttnek egyaránt szüksége van!”
„Biztató, hogy a gyerekek azt szeretnék, ha többféle barátság jelenne meg az általuk fogyasztott tartalmakban és azokban a játékokban, amelyekkel szívesen játszanak. (...) A barátságok során történő felismerés, hogy ugyanolyanok, mégis különbözőek vagyunk, segíti a gyerekeket abban, hogy elfogadóbbá váljanak, így később könnyebben igazodhatnak el a nagyvilágban” – kommentálta a kutatást Laverne Antrobus gyermekpszichológus, aki öt pontban tippeket is adott.
Hogyan legyünk jobb barátok?
- Beszélgess nyíltan a gyerekkel azokról a dolgokról, amelyekben különlegesnek számít, és támogasd őt abban, hogy magabiztosnak érezze magát, és tudja, hogy a jó barátok kedvesek, gondoskodók és megbízhatók!
- Elképzelhető, hogy gyermeked különbözőnek érzi magát másokhoz képest. Bátorítsd, hogy olyan barátokat keressen, akiknek hasonló az érdeklődési köre vagy barátságosnak tűnnek és nyitottak arra, hogy új barátságokat kössenek!
- Amennyiben észreveszed, hogy gyermeked nehezen köt barátságokat, kérdezd meg, hogyan és miként segíthetnél neki? Elképzelhető, hogy kell neki egy kis támogatás: szervezz játékdélutánokat vagy segíts neki új hobbit találni, ahol más gyerekekkel találkozhat, akik hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek. Mondd el neki, hogy biztos vagy abban, hogy hamarosan remek barátokra lel!
- Amikor a gyermeked pozitívan mesél a barátairól, mondd meg neki, hogy mennyire büszke vagy arra, hogy megbecsüli a barátait – tudasd vele, hogy ennyi idősen te is szívesen lettél volna a barátja!
- Bátorítsd gyermeked, hogy minél többféle barátságot kössön, és emlékeztesd arra, hogy olyan világban élünk, ahol a sokszínűség egyszerre látható és láthatatlan! Ha széles baráti körrel rendelkezik, az felkészíti őt az életre egy olyan világban, ahol elfogadják azt is, ha valaki különbözik a többiektől.
A kutatás szerint:
- A gyerekek elsősorban a barátaikra támaszkodnak, hogy segítsenek nekik megbirkózni a modern élet összetett érzelmi kihívásaival: tízből nyolc (87%) azt mondta, hogy barátaihoz fordul támogatásért, ha problémája akad. A magyar gyerekek életében a barátok még fontosabbak, közülük tízből kilenc (90%) kér tanácsot barátjától.
- A gyerekek szerint a barátság fontos része a „szórakozás” és a „boldogság”: több mint háromnegyedük (67%) szeretne valakit, akivel együtt szórakozhat, és tízből hatan (60%) szeretnének valakivel együtt nevetni, míg a többség (94%) azt mondta, hogy a barátok boldoggá teszik őket. A magyar eredményekből az is kiderült, hogy míg a lányok számára fontosabb a szórakozás és a nevetés, addig a fiúk számára fontosabb, hogy legyen valaki, akivel játszhatnak.
- A magyar gyerekek 57%-a szerint könnyű barátkozni, és 51%-uk szerint könnyű megtartani ezeket a barátságokat. Az eredmények azonban azt is elárulták, hogy az idősebb, 10-12 éves korosztály már nehezebben barátkozik, és nehezebben tartja is fenn a barátságokat, mint a fiatalabb, 6-7 éves gyerekek.
- A gyerekek értékelik a barátságok sokszínűségét: tízből kilenc (93%) egyetért azzal, hogy jó, ha sokszínű baráti társasággal rendelkezünk, akik új dolgokat taníthatnak nekünk.
- A vitákra, feszültebb helyzetekre rákérdezve a gyerekek azt is elmondták, hogy nem túl gyakran találkoznak bonyolult érzelmi konfliktusokkal: a megkérdezettek csupán egyharmada (32%) válaszolta, hogy a barátaik vesztek már össze másokkal. De máshol is ritkán szembesülnek konfliktushelyzettel: ötből csak kettő gyerek (40%) mondta, hogy látott már a tévében vagy más tartalomban olyan szituációt, amelyben a barátok között ellentét volt. Ez az arány valamivel magasabb hazánkban, nálunk kilencből négy (45%) emlékezett úgy, hogy találkozott ilyen tartalommal.
- A megkérdezettek mindössze egynegyede (27%) gondolja, hogy időnként mindenki érezheti magát rosszul, és 22% véli úgy, hogy segítene a gyerekeknek, ha látnák, hogy mások is átélik ugyanazt, amit ők.
- A kutatásból azt is megtudtuk, hogy háromból két gyerek (68%), a magyar gyerekeknek pedig több mint fele (54%) szeretne több olyan játékot és karaktert látni, melyek különböző érzelmeket jelenítenek meg, és jobban tükrözik a való életet.
A Lego Friends új generációja már megvásárolható, a Lego Friends TV különkiadást pedig már megtalálod a YouTube-on.
(Forrás, fotók: Lego)
Ez is érdekelhet: